• 18.02.24, 06:23

Kiilaspeadel on lootust: teadlastel õnnestus hiirte karvakasv taastada

Vanade laborihiirte uinunud karvanääpsud õnnestus ellu äratada kõigest kümne päevaga. Nüüd kavatsetakse sama meetodit katsetada ka inimestel.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Paindumatud liigesed ja kange keha on osa vaevustest, mis võivad vanusega ligi hiilida. Ajapikku ei jää kangemaks ainult keha. Ka meie karva­nääpsudes paiknevad tüvirakud muutuvad aastatega jäigemaks, mistõttu võib neil olla raskem kasvatada uusi juukseid.

Seotud lood

Lood
  • 31.01.23, 01:27
Imerohi võib panna kaotatud juuksed taas pealael vohama
Ühel võimekal signaalmolekulil karvanääpsudes on tähtis roll, et juuksed hästi kasvaksid. Teadlased loodavad, et see avastus aitab leida uusi ravimeetodeid juuste väljalangemise vastu.
Lood
  • 24.07.24, 17:07
Teadlased avastasid kogemata tõhusa kiilanemisravimi
Kõik algas uuringutest, mille fookuses oli meie organismis looduslikult esinev suhkur, mis moodustab osa DNA-st. DNA pikem keemiline nimetus on desoksüribonukleiinhape, ja see koosneb desoksüriboosist, lämmastikalustest ja fosforhappe jääkidest. Just esimene neist ehk desoksüriboos ongi osutunud imettegevaks aineks, karvkatte jõuliseks taastajaks - vähemalt laboritingimusis. 
Lood
  • 19.02.25, 05:36
Teadlased aeglustavad katsetes vananemist
Vananemises paistab olulist rolli mängivat üks eriline valk. Seda valku blokeerides on teadlased suutnud pikendada hiirte eluiga.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele