• 08.01.24, 06:18

Kas maakera on ikka ümmargune?

Meie koduplaneeti kujutatakse alati ümmargusena, aga kas Maa on ikka ideaalne kera?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Distantsilt vaadates (näiteks kosmoses tehtud fotodel) paistab Maa tõesti korra­pärase pallina. Kui teha täpsemaid mõõtmisi, selgub, et ideaalist kõrvalekaldeid on küllaga. Ilmseim neist on see, et ekvaatorilt on Maa justkui pisut tüsedam, nagu oleks planeet poolustelt kokku surutud. See annab Maale kuju, mida nimetatakse ellipsoidiks.

Seotud lood

Lood
  • 01.02.22, 15:10
Kas Maa muutub aegamisi raskemaks?
Lood
  • 17.07.24, 16:01
Polaarjää sulamine venitab ööpäeva pikemaks
Esmaspäeval avaldatud teadusuuringus öeldakse, et kui Arktika ja Antarktika jäämassiivid aina suurema hooga sulavad, viib see selleni, et Maa pöörleb aeglasemalt. Seetõttu muutuvad päevad pikemaks.
Lood
  • 01.07.22, 13:01
Kas planeedid ja tähed on alati kerakujulised?
Suurte taevakehade ja kuude piltidelt võib näha, et need on peaaegu alati kerajad. Miks ja kuidas on see nii? Kas mõni planeet võiks olla ka sootuks teistsuguse kujuga?
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele