Kas eesti keel on ohus? 1500 keelt võitlevad oma elu eest
Keeled on nagu organismid – need elavad ja arenevad, ning kui konkurentsis alla jäävad, surevad. Teadlased on välja selgitanud, mis keeltel on oht superkeeltele, nagu inglise keel, alla jääda.
Inglise keelt võib kuulda peaaegu igas maailma nurgas. Kui 400 aastat tagasi kõneles seda veidi alla seitsme miljoni inimese, siis praegu on see näitaja umbes 1,5 miljardit. Inglise keele sedavõrd hoogne levik toimub väikeste keelte arvelt. Need surevad välja.
Värskes teadustöös kirjutatakse, et vabas looduses elavad Aafrika elevandid "kõnetavad" üksteist erinevate häälitsustega, mis paistavad olevat igal elevandil erinevad.
Kuni kaks kolmandikku maakera kalaliikidest suhtleb üksteisega helide abil. Teadlastel on uue uuringu tulemusena olemas ka päris hea ettekujutus sellest, millest vetevalla elanikud omavahel räägivad.
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.