• 15.02.24, 06:13

Päikesetorm võib Maa pimendada

1859. aastal toimunud päikesepurse ja sellest lähtunud kiirgusvoog süütas USA ja Euroopa telegraafiliinid. Kui sama tugev päikesetuul praegu Maale samaväärselt laetud osakesi kannaks, purustaks see meie infrastruktuuri ning lükkaks meid väidetavasti ajas tagasi 18. sajandisse.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Briti amatöörastronoom Richard Carrington läks ilusal, selgel ja päikeselisel hilissuvisel päeval oma maakodu juurde ehitatud observatooriumisse. Mida klaarist sinitaevast küll otsida?

Seotud lood

Lood
  • 01.08.17, 06:16
Mis juhtuks, kui Päike kustuks?
Briti meteoroloogid analüüsisid 2015. aasta päikesevarjutuse andmeid ning tõestasid: nende mõne minuti jooksul, mil päikesekiiri polnud, langesid nii temperatuur kui ka tuule kiirus. Mis aga juhtuks siis, kui meie kodutäht kustuks terveks päevaks, nädalaks, kuuks või isegi aastaks?
Lood
  • 07.11.24, 05:57
Kosmiline jäljekütt IMAP otsib süvakosmosest pärinevaid aatomeid
Kus lõpeb Päikesesüsteem ning mis on teisel pool piiri? Need küsimused on astrofüüsikuid paelunud juba aastakümneid ning NASA kavatseb neile vastuseid leida tähtedevahelisest ruumist pärit osakesi koguva ja uuriva automaatjaamaga IMAP. Heida pilk kosmoseaparaadile, enne kui see 2025. aastal asub Päikesesüsteemi äärealadel toimuvat uurima.
Lood
  • 04.11.23, 05:56
Tulevikus ootab meid veel rajum ilm
Äärmuslikud ilmastikunähtused tekitavad igal aastal miljonite eurode eest kahju ning tapavad tuhandeid inimesi. Prognooside järgi läheb olukord aina hullemaks, kuna soojem kliima annab tormidele rohkem rammu. Teisalt oskavad uued satelliidid ja superarvutid meid tormide eest kiiremini hoiatada.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele