Vana nõuanne juuksed enne külma kätte minekut ära kuivatada on teatud määral mõistlik. Vesi ise ei kujuta endast küll mingit ohtu, ent võib luua külmetumiseks head tingimused. Kui õues märgade juustega ringi käia, hakkab vesi aurustuma ja selleks on vaja energiat, mis saadakse soojuse kujul sinu peast. Selle tagajärjel langeb pea temperatuur.
Kui õues on temperatuur juba niigi madal, on olemas risk, et jahtumine levib ninna ja kurku. Ülemiste hingamisteede jahtumine võib muuta meid külmetusviiruste suhtes vastuvõtlikumaks. Ühe teooria järgi tõmbuvad nina ja kurgu limaskestad külma käes kokku. Need ei suuda tõhusalt viirusosakesi blokeerida ja limaskestad muutuvad nakkuse suhtes tundlikuks. Ka hingamisteede veresooned ahenevad külmaga. Veresooni mööda liiguvad valgeverelibled, mis võitlevad viirustega, nii et kui veresooned ahenevad, pääseb vähem viirustega võitlevaid rakke sissetungijatega võitlema ning nakkusel on kergem end sisse seada. Uuringud on näidanud, et külmetusviirused suudavad ise nõrgendada rakkude immuunreaktsiooni.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Külmetushaigus nakkab ainult aevastamise teel. Ninaluristamist põhjustab üksainus viirus. Soe piim viib külmetushaiguse just kui käega pühitult. Need on ainult kolm külmetushaiguste kohta käivat veendumust, mis on iidamast-aadamast levinud. Heidame pilgu tuntud müütidele ja vaatame, millistel on tõepõhi all.
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.