Jube piinlik lugu, aga mu kolleegid ütlesid mulle, et ma haisen higi järele. Miks higi üldse haiseb ja kas higistamist on võimalik kuidagi vältida?
Tegelikult ei haise higi, vaid hais tekib nahal elavate bakterite elutegevuse tagajärjel. Kui teatud rühm higinäärmeid, mida nimetatakse apokriinseteks näärmeteks, eritavad rasu ja jääkaineid sisaldavat higisekreeti, siis bakterid lagundavad seda. Lagundamise biokeemilised protsessid pole veel lõpuni üksikasjalikult välja selgitatud. Küll aga teavad teadlased, et asjasse on segatud orgaanilised ühendid, näiteks rasvhapped ja tugeva lõhnaga mürgised ühendid tioolid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Oleme ausad ja otsekohesed: su suu haiseb, su kaenlaalused haisevad ja ka su kubemepiirkonnal on oma lõhn. Teisisõnu, sinu keha lõhnab ning miski ei aita – palaval suvepäeval on see muidugi eriti ilmne. Kehalõhn on siiski palju enamat kui lihtsalt tüütus. Keegi teine ei lõhna samamoodi nagu sina. Sulle ainuomane lõhn kõneleb sellest, kes sa oled ja kust tuled. Vähe sellest, sinu lõhn võib päästa ka su elu.
Tööd või trenni tehes on mõnus higi valada, kuid mõnele inimesele valmistab liigne higistamine rohkesti ebameeldivusi. Nüüd oskavad arstid higi tootmist vähendada või eemaldada halva higilõhna, kandes patsiendile üle teise inimese baktereid.
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.