• 26.05.23, 06:38

Merevaik peitis tundmatut liiki

Merevaigutükist avastati tundmatu ühepäevikuliste sekka kuuluva putukaliigi isendi kivistis. Mikroskannimised ja 3D-pildid juhtisid teadlased õigele teele.
© R Godunko et al, 2022. Scientific Reports
  • © R Godunko et al, 2022. Scientific Reports
Ühepäevikuliste (Ephemeroptera) seltsi kuuluvaid putukaliike iseloomustab üli­lühike eluiga pärast vastsest valmikuks saamist. Valmiku­elu võib neil kesta ainult mõne tunni või kõige rohkem ühe päeva, nagu nimetuski ütleb, ning pärast paaritumist nad surevad. Vastseelu võib mõnel liigil kesta samas isegi paar aastat. Nende elukäik on seotud mageveekogudega ning nad on eksisteerinud juba viimased 350 miljonit aastat. See tähendab, et nad olid olemas juba ammu enne dinosaurusi. Hoolimata pikast eksisteerimis­ajast on ühepäevikuliste kivistisi siiani leitud vähe.

Seotud lood

Lood
  • 13.12.24, 16:06
Antarktikast esmakordselt leitud merevaik kõneleb lõunamandri kadunud metsadest
Antartikast võetud setteproovidest on esmakordselt leitud merevaiku. See viitab otseselt, et umbes 90 miljonit aastat tagasi oli sealkandis soe, niiske ja seal kasvasid okaspuud.  
Lood
  • 01.07.22, 14:06
Maa-alusest aarde­kambrist ilmus välja mammutipere
Inglismaal asuvast kruusakarjäärist leiti neandertallaste tööriistade lähedalt viis ülihästi säilinud mammutit ja mitu teist looma.
Lood
  • 29.05.23, 07:55
Portugalist leiti 150 miljonit aastat tagasi Euroopat valitsenud ürgkiskja kivistisi
Portugalis tehtud väljakaevamistel leiti 150 miljoni aastased verejanulise hiiu jäänused. Tule koos Imelise Teadusega jahtima Euroopa ajaloo võimsaimat kiskjat.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele