• 01.06.22, 14:45

Artriidivastane vaktsiin tulekul

Reumatoidartriidi tekkes mängib olulist rolli üks valk – see avastus on artriidivaktsiini väljatöötamisel esimene tähtis samm.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Ligi ühte protsenti rahvastikust vaevab reumatoidartriit. Seni pole sellele valulikule haigusele ravi olnud, aga nüüd on USA teadlased arendanud välja paljulubava vaktsiini. Vaktsiin üksnes ei enneta artriidiga kaasnevat välja­kannatamatut valu sõrmedes, randmetes ja põlve­des, vaid võib võidelda ka selliste haigustega nagu psoriaas, diabeet ja skleroos.

Seotud lood

Lood
  • 27.07.23, 07:26
Pettus ajas Alzheimeri tõve uurijad ummikusse
Mõjutatud ja eksitavad uurimistulemused on visanud Alzheimeri tõve uurijatele kaika kodarasse. Võltsitud tõendid nimetasid haiguse tekitajaks ühe valgu, nüüd aga tuleb välja, et seda pole põhjust süüdistada.
Lood
  • 01.03.18, 15:53
Külmetus on peagi ravitav
Nina tilgub ja kurk on valus. Kui me haigestume külmetus­se, ei jää praegu üle muud kui kuuma teed juua. Teadlased on ametis mitme uue külmetusrohu katsetamisega ning tulevikus saame võib-olla end külmetuse vastu isegi vaktsineerida.
Lood
  • 01.06.18, 12:29
Rasvkoe tüvirakud lõpetavad artroosi
Põlv paistetab üles ja sõrmed muutuvad kangeteks. Maailma mastaabis tabab artroos ehk liigesekulumus iga teist inimest. Nüüd on teadlastel õnnestunud tüvirakkude abiga taastada nii lagunev kõhr kui ka kulunud luuotsad.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele