• 11.03.25, 15:49

Operatsiooni toimumise nädalapäev võib selle tulemust mõjutada

Kanada ja USA teadlased viisid läbi põhjaliku uuringu 429 691 operatsiooni kohta. Teadlased tahtsid välja selgitada, kas ja kuidas kirurgilise operatsiooni toimumise nädalapäev on seotud sellega, kui hästi operatsioon õnnestub. Uuringu läbi viijad ütlevad, et statistika on muret tekitav: sul on umbes 5% suurem tõenäosus surra, kogeda tüsistusi või vajada täiendavat haiglaravi, kui lähed kirurgi noa alla vahetult enne nädalavahetust. Nädala alguses tehtud operatsioonide edu on palju suurem. 
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Tasub muidugi silmas pidada, et operatsioonid, mille õnnestumist uuriti, tehti kõik teispool ookeani. Üks ühele ei pruugi olla õige seal saadud andmeid meile üle kanda. 

Seotud lood

Lood
  • 04.03.24, 14:33
Tosin inimest nälgisid paastu-uuringu käigus terve nädala
Paljud inimesed üle maailma paastuvad regulaarselt ehk veedavad pikki perioode söömata. Mõned teevad seda usulistel põhjustel, teised tahavad lihtsalt kaalus alla võtta. Teadusajakirjas Nature Metabolism avaldati märtsi alguses uuring, milles paastumise mõju inimorganismile täpsemalt lahti seletatakse.  
Lood
  • 30.05.23, 07:52
Vähk levib eriti edukalt siis, kui inimene magab
Uue uuringu põhjal levivad vähirakud organismis eriti edukalt siis, kui inimene magab, see tähendab öösiti. See avastus võib panna arste ümber hindama, kuidas ja millal vähihaigeid ravida.
Lood
  • 28.11.23, 16:51
Eksperimentaalne tüvirakuravi näitas sandistava haiguse vastu häid tulemusi
Polüskleroos ehk hulgiskleroos ehk Sclerosis multiplex on närvisüsteemi haigus, millele praegu täielikult terveks tegevat ravi ei ole. Tüvirakkudest on selle vastu juba kaua päästjat otsitud, ja uus inimeste peal läbi viidud katse annab lootust, et teadlased on õigel teel. 
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele