Oktoober tähistab meie laiuskraadidel tõelise sügise saabumist, sest nüüd on päevad juba päris tuntavalt öödest lühemad ning harvad pole enam öised miinuskraadidki. Oktoobri üldist ilmet sügiskuuna iseloomustavad hästi selle mõned rahvasuus kõlavad nimetused: koolja-, viina-, hinge-, kolletamis-, lehelangus-, pori- ja roojakuu.

- Foto: Taavi Niittee / Tõrva Astronoomiaklubi Tehnika: Sharpstar 61EDPH III, ZWO ASI071MC-Pro
Oktoobritaevasse vaatav astronoomiahuviline võib kergelt unustada rusuva sügise saabumise, sest pimedus laseb tähistaeval juba võrlemisi varajastel õhtutundidel täies hiilguses särada. Lisaks on valgusreostust tekitavat lumevaipa vara karta ning inimesed võivad õhtuti isegi linnas jälle näha tähti, mis kevadel just kui kuhugi kadusid.
Ka oktoobris paistab meie peade kohal võimas Linnutee, mis ulatub endistviisi hämaruse saabudes kirdest edelasse, et end aegamisi keskööks ida-läänesuunaliseks pöörata. Küll aga loojuvad meie kodugalaktika keskosa pool asuvad heledamad alad, kust leiab näiteks võimsa Laguuni (M8*), Trifiidide (M20) ja Kotka udu (M16), juba varakult läänehorisondi taha.
Suvekolmnurk, mis joonistub heledast Veegast, Deenebist ja Altairist, jagab sama saatust ning kaldub üha enam edela ja lääne suunda. See-eest hakkavad õhtul juba madalal idas paistma Talvekuusnurga esimesed kolm tähte – Kapella, Aldebaran ja Polluks –, mis kuuluvad vastavalt Veomehe, Sõnni ja Kaksikute tähtkuju koosseisu. Need, kes saavad uneajast mõne tunni näpistada, võivad näha tõusmas selle asterismi (ühe või mitme tähtkuju tähtedest moodustuva rühma) ülejäänud kolme tähte – Riigelit, Prooküoni ja Siiriust –, mis kuuluvad vastavalt Orioni, Väikse Peni ja Suure Peni tähtkujusse. Kui Talvekuusnurk moodustub kaugetest tähtedest, siis tänavu võib vaatleja märgata selles peale eespool nimetatute kahte „lisatähte“. Üks neist ületab oma heledusega kõiki teisi ning teine on silmanähtavalt punakas. Tegemist on planeetide Jupiteri ja Marsiga, mis rändavad parasjagu Sõnnis ja Kaksikutes. Peale nende leiab Veevalajast Saturni.
Oktoobriöödel jõuavad üksteise järel seniiti tõusta Kefeuse, Kassiopeia, Persesuse, Kaelkirjaku ja vastu hommikut Ilvese tähtkuju. Veel hakkab oktoobriõhtutel itta vaadates üha enam silma paistma Plejaadide või Sõelana (M45) tuntud hajustäheparv Sõnnis. Suur Vanker asub aga hilisõhtuti peaaegu täpselt Põhjanaela all.
Üks uus komeet ja kahe vana riismed
Oktoobrikuus võib meie õhtutaevas näha viimase aja ühte heledamat komeeti, mis kannab tähist C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Komeetide puhul on tegemist Päikesesüsteemi sünni ajal tekkinud peamiselt jääst ja tolmust taevakehadega, mis on pärit Päikesesüsteemi äärealadelt, kuid aeg-ajalt satuvad ka süsteemi soojematesse sisepiirkondadesse. Siin moodustub neile päikesekiirguse mõjul kümneid tuhandeid kilomeetreid lai gaasikest ehk kooma ja miljoneid kilomeetreid pikk saba või sabad. Kui tingimused on soodsad, võib mõni üksik muutuda nii heledaks, et neid on näha palja silmaga.
Tsuchinshan-ATLAS möödus septembri lõpus Päikesest 58 miljoni kilomeetri kauguselt ning on parasjagu sellest ja meist kaugenemas. Päikesesärast jõuab see meie jaoks piisavalt eemale oktoobri keskpaigaks, mil seda võib järgmisel paaril nädalal vaadelda vahetult pärast päikeseloojangut läänekaares. Pilgu või paremal juhul binokli peaks suunama Maokandja tähtkuju poole.
Meteoorivooludest on oktoobris esindatud kaks olulisemat: drakoniidid ja orioniidid.
Nendest esimene tipneb kuu teise nädala alguses ning tekitab tavaliselt mõne „langeva tähe“ tunnis. Küll aga on komeet 21P/Giacobini-Zinneri poolt meie orbiidile puistatud meteoorivool mõnel aastal üllatanud ning pakkunud sadude asemel tõelisi meteooritorme. Kuigi selleks aastaks midagi iseäranis dramaatilist ei ennustata, ei osata meteoorivoolude korral kunagi täpselt öelda, mis parasjagu Maa orbiidile ette jääb. Drakoniidide radiant ehk suund, millest meteoorid näiliselt lähtuvad, asub Lohe tähtkujus Eltanini (Gamma Draconis) lähistel.
Suhteliselt arvukad orioniidid, mille põhjustab tõenäoliselt kuulsaim komeet Halley, tipnevad 20. oktoobril, millal intensiivsus on ligikaudu 25 meteoori tunnis. Võrreldes drakoniididega on kiired orionidiid (66 km/s) tunduvalt ühtlasema tunniarvuga ning üllatusi nii lihtsalt ei esine. Paraku segab sellel aastal vaatemängu samal ajal kõrgel taevas ja üle poole valgustatud Kuu.
Komeet 12P/Pons-Brooks oli viivuks nähtav meie õhtutaevas selle aasta märtsis. Midagi veelgi võimsamat loodetakse läänetaevas näha oktoobri teises pooles, kui sinna peaks kerkima komeet Tsuchinshan-ATLAS. Praeguste prognooside järgi peaks see muutuma piisavalt heledaks, et seda silmaga näha. Seda muidugi juhul, kui midagi väga viltu ei lähe. Astronoomias on ütlus, et komeedid on nagu kassid – neil mõlemal on saba ja nad teevad, mida tahavad.
Foto: Taavi Niittee / Tõrva Astronoomiaklubi
Tehnika: Orion 8” f/3.9, ZWO ASI071MC pro
Vaadetest rikas süvataevas
Niinimetatud süvataeva objektide jahil olijatele ei tohiks oktoobrikuu pettumust valmistada. Peaaegu ideaalsetes asukohtades on näiteks lähimad hiidgalaktikad Andromeeda (M31) ja Kolmnurk (M33). Need hiiglaslikud tähesüsteemid ei pruugi küll teleskoobiga vaadates erilisena tunduda, kuid need sisaldavad samamoodi nagu meie Linnutee sadu miljardeid tähti. Nagu ikka kaugemate ja tuhmimate objektide puhul tasub ka nende täit ilu nautida fototehnika abil.
Meie kodugalaktika kettas asuvatest tähekooslusest on oktoobris hästi vaadeldavad Perseuse kaksikhajusparv (NGC 869 ja NGC 884), Perseuse parv M34, Luige tähtkujus asuvad M39 ja NGC 6871 ning Kassiopeias asuvad NGC 7789 ja M52 hajusparv. Nende tähtede ja numbrite kombinatsioonide taga peidavad end suhteliselt noored ja üksteise lähedal asuvad täherühmad, mis on moodustunud ühest või mitmest üksteise lähedal asunud gaasipilvest.
Gaasi- ja tolmukogumitest, milles tähed alles tekivad, on kuuvabadel öödel ning võimekama vaatlus- ja fototehnika abil hästi vaadeldavad Võluri udukogu (NGC 7380) Kaljukitses ja Elevandi Londi udukogu (IC 1396) Kefeuses.
Luige tähtkujust leiab Põhja-Ameerika udukogu (NGC 7000) ja Kassiopeiast Pacmani udukogu (NGC 281) ning Südame udukogu ja Hinge udukogu (vastavalt IC 1805 ja IC 1848). Eraldi udude klassi moodustavad supernoovajäänukid Luiges (Sharpless 103) ja Veomehes (Simeis 147). Planetaarududest väärivad märkimist Hantli (M27) udu Rebases ja Rõnga udu (M57) Lüüras. Luige tähtkuju südamest leiab Poolkuu uduks (NGC 6888) kutsutava moodustise, mille on tekitanud üks kosmilises mõttes õige pea supernoovana plahvatav hiidtäht.
Kerasparvedest tasub oktoobris oma teleskoobitorud suunata veel Heraklese tähtkujus asuva M92, Veevalaja M2, Pegasuse M15 ja Noole tähtkujus oleva M71 poole.
Meist 5000 valgusaasta kaugusel asuvat udukogu tähisega NGC 6888 kutsutakse kuju tõttu Poolkuu või Euromärgi uduks. Seda viimast on näha juhul, kui fotot 180 kraadi pöörata. Tekkinud on see ühe eriti võimsa sureva tähe WR 136 välja paisatud gaasist. Kosmilises ajaskaalas juba homme lõpetab see täht oma elu uhke supernoovana, millest jääb kõigi eelduste kohaselt alles must auk.
Foto: Taavi Niittee / Tõrva Astronoomiaklubi
Tehnika: Celestron 9.25 EdgeHD, ZWO ASI071MC-Pro
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!