Olen lugenud, et mustad augud kiirgavad midagi, mida nimetatakse Hawkingi kiirguseks. Kuidas on see võimalik, kui miski, isegi valgus, ei pääse mustast august välja?
Tõsi küll, mustast august ei pääse välja miski, isegi mitte elektromagnetkiirgus (sh nähtav valgus), kui see on ületanud nn sündmuste horisondi, mis on piltlikult öeldes musta augu serv või piir, üle mille liikudes pole tagasipöördumine meile tajutavasse ruumi enam võimalik. Hawkingi kiirguse olemasolu ei riku siiski seda põhimõtet. See kiirgus ei pärine mustast august endast, vaid tekib sündmuste horisondi vahetus läheduses.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
2019. aastal nägime esimest fotot mustast august. Nüüd tahavad teadlased kasutada ülemaailmset teleskoobivõrku, et saada video Linnutee keskmes olevast ülimassiivsest mustast august. See võib meie füüsikateadmised pea peale pöörata.
Must auk, mis on paisanud kogu sisu tagasi kosmosesse ja muutunud valgeks auguks, sureb ise selle võimsa muundumise tagajärjel. Niisugusele hüpoteesile üritavad teadlased nüüd tõestust leida, ning kui see õnnestub, muutub arusaam meie universumi olemusest igaveseks.
Kui geniaalne füüsik Stephen Hawking oli 21aastane, prognoosisid arstid, et tal on jäänud elada veel kõigest kaks aastat. Hawking trotsis kõiki arstide ennustusi ja pööras kehalise nõrkuse oma kaubamärgiks. Võib öelda, et ta peatas aja – seda nii oma haiguse kui ka universumi tekkeloo osas.
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.