• 29.12.23, 06:57

Isegi parasiidid vajavad päästmist väljasuremise eest

Nad õgivad oma ohvri seestpoolt ära või sunnivad ta enesetappu tegema. Parasiidid on ühed looduse vihatumad tegelased, kes samas on toiduahelas täiesti asendamatud. Rahvusvaheline teadusprojekt loodab pisikesed nugilised väljasuremisest päästa.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Lõuna-California soiste rannikualade lähedal meres ujuvad imetillukesed inimese seemnerakke meenutavad vastsed, otsides peremeesorganisme. Kui mõni hammaskarbiliste seltsi kuuluv väike kalake peaks mööda ujuma, sööstavad vastsed kohe tema juurde ja tungivad välgukiirusel ta kehasse. Kala organismis liiguvad need vastsed edasi mööda veresooni ja närviteid, kuni jõuavad lõpuks ajju ja katavad selle tuhandete tsüstidega. Kala aju saab seeläbi justkui ümber programmeeritud, nii et ta käitumine muutub. Kala liigub üha sagedamini veepinna lähedale ja lööb seal lupsu. Seeläbi suureneb tõenäosus, et ta satub lainete kohal lenneldes varitseva röövlinnu roaks. Just seda kala ajus ümber programmeerinud parasiit loodabki: ta tahab oma munad muneda just linnu kehasse.

Seotud lood

Lood
  • 28.03.25, 05:40
Silmaparasiit seab end ajapikku sisse peremehe ajus
Eesti maaülikooli, Vilniuse ülikooli ja Tartu ülikooli teadlased avastasid, et parasiitsed imiussid, kelle noorvormid elavad kalade silmas, leiavad sageli ka tee edasi peremehe ajju. Osas Eesti järvedes on parasiitidega nakatunud ligikaudu poolte ahvenate ajud.
Lood
  • 03.06.23, 07:27
Millist rolli täidavad puugid ökosüsteemis?
Kevadest hakkas jälle puukide aktiivne hooaeg. Kui arvatavasti on kõikidest teistest eluvormidest ühel või teisel viisil kasu, siis mis kasu on loodusele puukidest? Kas nad on kellegi toidu­ahelas? Kas keegi oleneb nendest või nende tegemistest? Mis klassi puugid kuuluvad?
Lood
  • 01.04.21, 17:59
Asendamatud abimehed: ei saa me läbi putukateta
Neljandik Maa putukatest on 30 aastaga hävinud. Kui nad täielikult kaovad, on käes ka inimkonna lõpp. Putukad on meie ellujäämiseks üliolulised ning me peame aitama teadlastel neid päästa.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele