• 24.11.23, 06:29

Kosmosest jõuab Maale aina enam põnevaid proove

Me ei tea täpselt, kuidas elu Maal tekkis, aga sellele võib ehk vastuse anda Marsilt pärit tolmuga kapsel. Suure hulga lähemas ja kaugemas tulevikus toimuvate missioonidega tuuakse teistelt taevakehadelt proove koju, Maale. Need võivad aidata meil teada saada, kas me oleme universumis üksi.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Rühm teadlasi laskub helikopteriga USA Utah’ osariigi kõrbe­liivale. Mõni hetk enne neid maandus seal­samas kapsel, mis saabus kaugelt kosmosest. Langevari, mis kapslit läbi Maa atmosfääri laskumisel pidurdas, vedeleb tuhkkuivas tolmus. Nõrk tuul liigu­tab seda pisut, nii et paistab, nagu oleks langevari mingi elusolend, kes on ülipikast reisist kurnatud ja jaksab end nüüd vaevu liigutada.

Seotud lood

Lood
  • 09.02.24, 06:07
Päikesesüsteemist vanemad tolmukübemed räägivad meile palju Universumi ajaloost
Nii Linnuteel kui ka galaktikate­vahelises tühjuses keerlevad mikroskoopilised tolmukübemed. Ilma tolmuta poleks sündinud ei Päikesesüsteemi ega Maad. 2020. aastal leidsid teadlased esimest korda sellise ürgkübeme, mis on meie süsteemist palju vanem.
Lood
  • 30.01.23, 13:41
Kuu pinnasest võrsusid taimed
Kuu pinda kattev lahtine aine ehk regoliit on kuiv ja pealtnäha viljatu puudrit meenutav tolm. Aednikel ja geoloogidel õnnestus selles pinnases siiski taimi kasvatada. See saavutus võib rajada teed pikematele ja ambitsioonikatele kosmosereisidele.
Lood
  • 01.03.22, 01:10
Kuul ei ole kunagi magnetvälja olnud
1970ndail Kuult kogutud kivimite uued analüüsid näitavad, et Kuul pole kunagi kaitsvat magnetvälja eksisteerinud. Tuleviku Kuu-missioone silmas pidades on see hea uudis.
Lood
  • 04.03.25, 05:03
Su koduaed kubiseb pisikestest põnevatest koletistest
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele