Matemaatikas on punkt nullmõõtmetega objekt. Seega pole matemaatiliselt punktil mingit ulatust, ja kuna sel ei ole mingeid mõõtmeid, on see lõputult väike. Füüsikas paneb kvantmehaanika siiski paika punkti väiksuse võimaliku alampiiri.
Seda tähistatakse Plancki pikkuse ehk lPga, mis on nimetatud Saksa füüsiku Max Plancki järgi. Plancki pikkus on 1,6 x 10–35 meetrit ehk arvuna oleks see väljendatud nulliga, millele järgnevad koma, siis 34 nulli ja nullirivi lõpus arv 16. Selline punkt on 1022 korda väiksem kui vesinikuaatomi tuum ehk prooton.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Temperatuuriskaala absoluutne nullpunkt on võimaliku pakase alumine piir. Kas temperatuuriskaalal on olemas ka vastav absoluutne tipp-punkt?
Absoluutset vaakumit, kus pole mingit ainet, energiat ega jõudu, on otsitud peaaegu kolm tuhat aastat. Otsingute käigus on filosoofid ja füüsikud üritanud tekitada totaalset vaakumit nii praktikas kui ka teoorias, aga alati on loodus neile justkui vastu töötanud. Ja kui lõpuks näis, et tühjus ehk eimiski end lõpuks teadlastele ilmutas, täitus see hoopis uute avastuste ja tõdedega.
Alla kümnendiksekundi – nõnda vähe eksinuks revolutsiooniline uus aatomkell, kui see oleks töötanud Suurest Paugust tänapäevani. See kell kasutab erilist kvantmehaanilist nähtust ning on niivõrd tundlik, et selle abil võib ehk leida universumi mõistatuslikku tumeainetki.
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.