• 03.10.23, 17:54

Päikesesüsteemi väikseim planeet tõmbub jätkuvalt kokku

Merkuur on Päikesele lähim planeet ja meie süsteemi väikseim. Selle kahanemisprotsesside kohta leidis esmakordselt tõendeid 1974. aastal planeedist mööda lennanud NASA automaatjaam Mariner 10. Uus teadustöö ütleb, et planeet kahaneb endiselt. 
© Shutterstock / NASA
  • © Shutterstock / NASA
Tõendid kahanemise kohta seisnevad kilomeetrite kõrgustes nõlvades, mida leidub kõikjal planeedil. Nende kõrgendike all on murrangud, mis on tekkinud sellepärast, et Merkuuri keskmine temperatuur on aegamisi langemas. Planeet on küll Päikesele meie süsteemist lähim, ent see jahtub siiski aja jooksul, ja nagu jahtuvad kehad ikka, tõmbub see kokku.

Seotud lood

Lood
  • 12.09.24, 06:35
Mis saab meie gaasiplaneetidest kauges tulevikus, kui Päike paisub punaseks hiiuks?
Mis juhtub Päikesesüsteemi välisplaneetidega pärast seda, kui Päike on vesiniku ära põletanud, paisunud punaseks hiiuks ja pisemad siseplaneedid alla neelanud? Kas hiidplaneedid elavad Päikese lõppvaatuse üle?
Lood
  • 17.07.24, 16:01
Polaarjää sulamine venitab ööpäeva pikemaks
Esmaspäeval avaldatud teadusuuringus öeldakse, et kui Arktika ja Antarktika jäämassiivid aina suurema hooga sulavad, viib see selleni, et Maa pöörleb aeglasemalt. Seetõttu muutuvad päevad pikemaks.
Lood
  • 01.01.24, 06:50
Tähistaevas Eesti kohal: jaanuaris alustame taas uut ringi ümber Päikese
Vanade roomlaste kahenäolise jumala Januse järgi nime saanud kuu algus tähendab, et algab ka meie koduplaneedi järjekordne mõtteline uus tiir ümber Päikese. Ühtlasi on jaanuar esimene tõeline talvekuu. Rahvasuus on see tuntud kui näärikuu, südakuu, helmekuu, algukuu või talvistekuu.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele