• 26.09.23, 06:05

Suurriigid ajavad taga ookeanides ujuvat geenikulda

Mereorganismide DNAd uurides saab välja töötada tehnoloogiaid näiteks vähiravimite, rohelise kütuse ja kreemja väherasvase jäätise tootmiseks. Maailmariigid on juba aastaid ägedasti vaielnud ja kembelnud ookeanides leiduva geneetilise kulla üle.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Rühm Hispaania teadlasi on suundumas aardejahile. Reis viib nad justkui teise maailma. Nad sukelduvad Ibiza saare lähedal Vahemere soojadesse lainetesse ning ujuvad 36 meetri sügavusel paikneva veealuse nõlvani. Otsitav aare ei seisne kullas ega juveelides. Lillakate korallide vahel ootab neid hoopis kahvatukollane õrn olevus, kes sarnaneb vast kõige rohkem vabalt vees ujuva süldiklombiga. Olendi välja­nägemine on pehmelt öeldes tagasi­hoidlik, kuid tema väärtus küündib lausa miljonitesse. Selle looma rakkudes peituvad igasugused vägevad ained, millega on võimalik ravida kõike alates koroona­viirusest kuni vähini.

Seotud lood

Lood
  • 28.05.24, 06:28
Fotolugu: jääkülmade fjordide korallrahudel õitseb elu
Hiiglaslikud korallid, värvilised meriteod ja aseksuaalsed korall-loomad – Norra rannikuvetes asuvad maailma suurimad korallrahud, mille asukateks on tõeliselt unikaalsed liigid.
Lood
  • 15.03.25, 05:27
Süvamere pimeduse asukad
Väga sügaval meres elavatest liikidest oleme tõenäoliselt avastanud kõigest kolmandiku. Iga kord, kui teadlased uurivad sügavusi, ilmuvad pimedusest välja tundmatud erakordse välimuse ja eluviisiga olendid.
Lood
  • 30.01.25, 05:58
Vetikavabrikud võivad toota kõike
Teadlastele ei ole vetikad pelgalt halvasti lõhnav roheline nuhtlus meres. Need pisiorganismid on jätku­suutlikud biovabrikud, mis suudavad päikesevalguse, vee ja süsi­happegaasi abil toota harul­dasi aineid lausa tööstuslikus mastaabis. Teadlased kavatsevad nüüd programmeerida vetikad valmistama kõike alates vähiravimist kuni ...
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele