• 21.08.23, 07:02

Miks on südamel neli kambrit?

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Süda koosneb vasakust ja paremast poolest, millest kumbki koosneb kojast ja vatsakesest, nii et kokku on südamel neli kambrit või õõnsust. Südame kaks poolt moodustavad pumba.
Parem pool pumpab verd kopsudesse ja tagasi südamesse, ent vasak pool pumpab hapnikuga rikastatud verd ülejäänud kehasse. Kambrite jaotus tagab, et veri voolab õigele poole.

Seotud lood

Lood
  • 09.11.24, 05:21
Saage tuttavaks, siin on koristaja ja transporttööline Veri
Süda ja veresoonkond on hädavajalik rakkude varustamiseks hapniku ja toitainetega ning nende vabastamiseks süsihappe­­gaasist ja jääkainetest. Kui see süsteem veab alt kasvõi ainult mõneks minutiks – näiteks südameseiskumise või suure verekaotuse korral –, on surm vältimatu.
Lood
  • 17.06.20, 06:12
Fotolugu: tehissüda lööb, kui sinu oma enam ei suuda
Võitluses maakera tavalisima surmapõhjuse ehk südame-veresoonkonna haigustega on robotid, printerid ja muud uudsed vahendid valmis appi tõttama, kui haiged südamed alla vannuvad.
Lood
  • 22.02.24, 06:21
Sa mõtled ka südamega: osa meie võimest tundeid juhtida on seotud just selle elundiga
Sinu süda lööb 100 000 korda ööpäevas. Iga südamelöök võib mõjutada su aju nii, et meeled nüristuvad, valulävi tõuseb ning tunded tugevnevad.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele