• 01.05.23, 10:01

1952. aasta "tapjaudu" halvas Londoni

Londonlastele oli „hernesupp“ ehk sudu aastasadu osaks suurlinnaelust. Seetõttu ei üllatunud keegi, kui 1952. aastal mattus miljonilinn nädalaks kollakasmusta suitsu. Alles siis, kui kirstudest ja lilledest hakkas puudus kätte tulema, jõudis olukorra tõsidus linnaelanikele pärale.
© Bettmann / Getty Images
  • © Bettmann / Getty Images
See algas 5. detsembril, püha­päeval Londoni klassikalise paksu uduna. Öö edenedes muutus udu üha tihedamaks ning nähtavus vähenes kõigest paari meetrini.

Seotud lood

Lood
  • 21.04.23, 08:12
Linnades puhuti posti ringi torudes
Postiljonid-kullerid raiskasid 19. sajandil hinnalist aega liiklusummikuis istumisele. Tähtsad sõnumid jõudsid kohale liiga aeglaselt. Seepärast töötasid ettevõtlikud insenerid välja torudest ja suruõhust süsteemi, mis hakkas metropolides posti jagama.
Lood
  • 27.02.23, 07:00
Nähtamatu tapja niitis britte just nagu vikatiga
18. sajandil suri Euroopas rõugetesse kuni 1000 inimest päevas. Üks inglasest tohter otsustas surmahaiguse vastu leiutada vaktsiini. Selgitamaks välja vaktsiini tõhusust, nakatas ta kõigepealt surmahaigusesse kaheksa-aastase poisi, kes oli muidu terve kui purikas.
Lood
  • 29.04.24, 06:38
Maa pärast meid: mis juhtub, kui inimesi ühel päeval järsku ei ole?
Ulmefilmides ja -raamatutes kujutatakse tihti olukordi, kus praegusel viisil toimiv maailmakorraldus on mingi katastroofi tõttu otsa saanud. Mis juhtuks, kui ühtäkki kogu inimkond Maalt just kui nipsust kaoks? Kuidas käituksid metsloomad ning mis saaks hooletusse jäetud hoonetest ja autodest? Sellest loost leiad vastuseid.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele