• 21.04.23, 08:12

Linnades puhuti posti ringi torudes

Postiljonid-kullerid raiskasid 19. sajandil hinnalist aega liiklusummikuis istumisele. Tähtsad sõnumid jõudsid kohale liiga aeglaselt. Seepärast töötasid ettevõtlikud insenerid välja torudest ja suruõhust süsteemi, mis hakkas metropolides posti jagama.
© Bridgeman
  • © Bridgeman
Londonis Thamesi jõe ääres Batter­sea Parki haljasalal vonkles 1861. aasta juulis 413 meetri pikkune valurauast toru. Selle ühes otsas oli klapp lahti ning toru sees kadus pimedusse rööpapaar. Toru ees seisis tsemendiga täidetud vagun, mille mõõtmed sobisid millimeetri täpsu­sega toru läbi­mõõduga.

Seotud lood

Lood
  • 06.11.23, 05:38
Mustkunstnik tungis Marconi traadita telegraafi näidisseansile sisse
Kui Guglielmo Marconi 1903. aasta juuniõhtul Londonis pidulikult oma uut leiutist – traadita telegraafi – esitles, läks kõik valesti. Planeeritud sõnumite asemel jõudis vastuvõtjani hoopis üks solvang teise järel. „Rotid!“ sajatati saabuvais teateis. Nende taga oli Nevil Maskelyne – mustkunstnik ja Marconi rivaal.
Lood
  • 25.08.23, 07:45
Võidujooks suure leiutise nimel: Bell patentis telefoni enne konkurente
Tõenäoliselt kirjutatakse igas ajalooõpikus ja entsüklopeedias, et telefoni leiutas Alexander Graham Bell. See ei ole vale, ent ka tõde pole niisama lihtne. 
Lood
  • 01.05.23, 10:01
1952. aasta "tapjaudu" halvas Londoni
Londonlastele oli „hernesupp“ ehk sudu aastasadu osaks suurlinnaelust. Seetõttu ei üllatunud keegi, kui 1952. aastal mattus miljonilinn nädalaks kollakasmusta suitsu. Alles siis, kui kirstudest ja lilledest hakkas puudus kätte tulema, jõudis olukorra tõsidus linnaelanikele pärale.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele