• 27.02.23, 07:00

Nähtamatu tapja niitis britte just nagu vikatiga

18. sajandil suri Euroopas rõugetesse kuni 1000 inimest päevas. Üks inglasest tohter otsustas surmahaiguse vastu leiutada vaktsiini. Selgitamaks välja vaktsiini tõhusust, nakatas ta kõigepealt surmahaigusesse kaheksa-aastase poisi, kes oli muidu terve kui purikas.
© CDC / Science Photo Library
  • © CDC / Science Photo Library
Inglise arst Edward Jenner teadis ammu, et veiserõugete sümp­tomid olid samasugused nagu inimes­te seas levivatel rõugetel. Nood olid tolle tohtri päevil ehk 18. sajandil igavene nuhtlus, niites rahvast nagu vikatiga.

Seotud lood

Lood
  • 03.12.23, 06:48
Võidukas võitlus rõugeviirusega: armilisest aadlidaamist sai vaktsiini ema
Ajalooraamatuis on kirjas, et vaktsineerimise leiutas Briti arst Edward Jenner. Tema polnud siiski ainus teerajaja. Meetod oli Euroopas tuntud aastakümneid enne Jenneri läbimurret ning seda tänu aadli­proua Mary Wortley Montagule. Tänapäeval on leedi Montagu nimi enamasti unustatud ja samuti ei teata lugu sellest, kuidas Konstantinoopoli teadjanaised andsid talle kätte niidiotsa, mis tõi arstiteadusesse revolutsiooni.
Lood
  • 05.08.23, 07:06
Teadlased jõudsid rõugete ajaloo algpunkti
Rõuged tapsid mitusada miljonit inimest. Võimalik, et nüüd on teadlased saanud selle nakkushaiguse algupära kohta uut teavet.
Lood
  • 10.07.23, 13:26
Kust tuleb nimetus „vaktsiin“?
Lood
  • 04.03.25, 05:03
Su koduaed kubiseb pisikestest põnevatest koletistest
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele