Kas toatemperatuuril tuumasüntees võib anda tasuta elektrit?
Tuumasüntees niisugusena, nagu see toimub Päikese sisemuses, on peaaegu ammendamatu energiaallikas. Harilikult on selle protsessi vallandumiseks vaja ülikõrget temperatuuri, ent vähemalt üks kord on nimekad teadlased väitnud, et nad suutsid tuumad ühinema sundida toatemperatuuril.
Klaastorudest, kolbidest ja juhtmetest koosnev kaadervärk sarnanes millegi niisugusega, mille võinuks köögilaual kokku panna lennuka fantaasiaga koolilaps. Kui aga teadlased nuppu vajutasid ning oma aparaadist nõrga elektrivoolu läbi lasid, eraldus rohkem soojust ja vabanes rohkem energiat, kui sellele anti.
Tehispäikeseks nimetavad Lõuna-Korea teadlased oma tuumasünteesireaktorit KSTAR. See võrdlus on täpne, sest reaktor matkib energia andmisel sama protsessi, mis toimub tähtede, sh päris Päikese sisemuses.
USAs Californias asuv riiklik süüterajatis sai hakkama olulise vägitükiga: nende termotuumareaktor tootis sama palju energiat, kui kasutavad laserid, mis tuumade ühinemise vallandasid.
Vaatasin hiljuti Christopher Nolani filmi „Oppenheimer“. Suurepärane film. Seal arutlevad teadlased ja sõjaväelased paaris stseenis võimaluse üle, kas loodav aatomipomm võiks süüdata Maa atmosfääri. Teadagi, mis siis juhtuks. Peaaegu kõik elav häviks!