USAs Californias asuv riiklik süüterajatis sai hakkama olulise vägitükiga: nende termotuumareaktor tootis sama palju energiat, kui kasutavad laserid, mis tuumade ühinemise vallandasid.
Päikest osatakse imiteerida üha paremini. Californias asuvas riiklikus süüterajatises (NIF) – laseri- ja termotuumaenergia tootmise katsekeskuses –vallandasid teadlased edukalt süttimisprotsessi. See tähendab tuumaenergeetika kontekstis, et tuumasüntees, mis reaktoris toimub, toodab sama palju energiat, kui kulub aatomituumade ühinema panekuks. Siiani on tuumasünteesieksperimentide kallal töötamisele kulunud rohkem energiat, kui nende käigus toota on suudetud. Uued tulemused näitavad, et me oleme astunud tähtsa sammu, et lõpuks jäljendada tuumasünteesi protsessi, mille käigus näiteks tähtede, sh Päikese südames toodetakse üüratul hulgal termotuumaenergiat.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Fusioon ehk tuumade liitumine on puhas, turvaline ja ammendamatu energiaallikas. Fusioonienergia tootmiseks ehk sõna otseses mõttes Päikese jäljendamiseks on aga vaja maailma tipptehnoloogial põhinevaid seadmeid. Füüsikud astuvad õige pea sammu võrra fusioonile lähemale.
Tuumasüntees niisugusena, nagu see toimub Päikese sisemuses, on peaaegu ammendamatu energiaallikas. Harilikult on selle protsessi vallandumiseks vaja ülikõrget temperatuuri, ent vähemalt üks kord on nimekad teadlased väitnud, et nad suutsid tuumad ühinema sundida toatemperatuuril.
Tehispäikeseks nimetavad Lõuna-Korea teadlased oma tuumasünteesireaktorit
KSTAR. See võrdlus on täpne, sest reaktor matkib energia andmisel sama protsessi, mis toimub tähtede, sh päris Päikese sisemuses.
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.