• 01.07.21, 12:18

Külmunud kääbik Pluuto on ootamatult elav

Pime, poolusest pooluseni läbi jäätunud ja elutu – astronoomidel ei olnud Pluuto suhtes ülemäära suurt lootust. Sondi New Horizons saadetud uued fotod aga pööravad need seisukohad siiski pea peale. Orgaanilise materjali ladestused ning praod jääs viitavad, et Pluuto koore all on ookean. Mine tea, ehk leidub Päikesesüsteemi jääkülmal ääre­alal isegi elu.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Sel suvehommikul kuus aastat tagasi oli Marylandis Johns Hopkin­si ülikooli kontroll­ruumis pinge pea talumatu. Oli 14. juuli 2015, kell näitas üheksa hommikul ning kohe-kohe pidi kulmineeruma üheksa aastat kestnud ootus. Nende üheksa aastat jooksul oli automaatjaam New Horizons sõudnud maailmaruumi jääkülmas vaikuses Päikesesüsteemi äärealade poole.

Seotud lood

Lood
  • 01.09.22, 12:20
Päikesesüsteem on koduks sadadele planeetidele
Planeedi kui taevakeha praegu kehtiv definitsioon on lohakalt ja vastuoluliselt koostatud ning seda on mõjutanud ebausk. Nii arvavad astronoomid, kes tahaksid lisada Pluuto ja paljud teised pisikesed taevakehad planeetide nimekirja.
Lood
  • 14.11.24, 05:20
Kosmiline kokkupõrge kinkis Pluutole südame
Astronoomide meeskond on välja selgitanud, milline kauges minevikus toimunud sündmus tekitas Pluuto pinnale ainulaadse väljanägemisega piirkonna.
Lood
  • 01.06.24, 06:45
Mõistatuslik 9. planeet mängib Päikesesüsteemis peitust
Päikesesüsteemi äärealadel võib tiirelda umbes Maa-suurune avastamata planeet. Seda planeeti proovitakse nüüd leida uute ja võimsate kosmoseteleskoopidega. Mine tea, ehk elab seal keegi?
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele