• 01.02.19, 14:02
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Väike satelliit püüab võrguga kosmoseprügi

Oma aja ära elanud satelliidid ja kanderakettide minema heidetud astmed jäävad miljonite kosmoseprügi osade sekka orbiidile ümber Maa. Prügist on aga vaja lahti saada, mistõttu on kosmosesse saadetud väike satelliit. See kasutab koristustöödeks iidseid kalameeste vahendeid: võrku ja harpuuni.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
2015. aasta 16. juuli hommikul ärkasid rahvusvahelise kosmosejaama ISS kolm astronauti ebameeldiva hoiatusteate peale: nende poole kihutas kiirusel u 50 000 km/h kunagise Nõukogude ilmasatelliidi tükk. See on 20 korda suurem kiirus, kui püstolist välja tulistatud kuuli oma.

Seotud lood

Lood
  • 27.07.24, 06:59
Kas on tõesti tõsi, et kosmoseprügi on suur probleem?
Kui palju kosmoseprügi Maa ümber tiirleb ja kui suurt muret see endast kujutab?
Lood
  • 08.09.23, 06:55
Kosmost ootab suur koristuspäev
Igal aastal saadetakse orbiidile tuhandeid uusi kosmoseaparaate. Meie planeedi kosmiline lähiümbrus on tulvil kõikvõimalikke seadmeid ja ka nende jäänuseid. See segadus võib teha tulevikumissioonidele lõpu. Insenerid kavatsevad lennujuhtide ja prügivedajate abiga korra majja lüüa.
Lood
  • 04.10.23, 14:09
Kosmose prügistamise eest määrati ajaloo esimene trahv
USA võimud määrasid kopsaka, 150 000 dollari suuruse trahvi ühele telekommunikatsiooniettevõttele, kes ei suutnud oma vana satelliiti orbiidilt kokkulepitud viisil eemaldada.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele