• 25.06.23, 16:28

Saa tuttavaks osakestepere uute liikmetega: need on multikvargid!

Materiaalse maailma pisimad ehituskivid ehk kvargid võivad olla ühenduses palju rohkematel viisidel, kui füüsikud siiani arvasid. Avastus võib aidata selgitada, mis täpselt hoiab koos nii aine väikseimaid osakesi aatomeid kui ka universumi suurimaid moodustisi galaktikaid.
© Shutterstock & Ken Ikeda Madsen
  • © Shutterstock & Ken Ikeda Madsen
Fundamentaalosakesi võib võrrel­da Lego klotsidega. Neid saab mitmel viisil kokku panna ja niimoodi ehitada erinevaid objekte, mida saab jälle omavahel ühendada, et teha veel suuremaid konstruktsioone. Näiteks on subatomaarses maailmas kvargid liitunud prootoniteks ja neutroniteks, mis on omakorda koos aatomituumades. Aatomitest moodustub tohutu palju erinevaid molekule.

Seotud lood

Lood
  • 01.10.21, 12:38
Osakesed nihutavad suurima kiiruse piire
Nii nagu sportlased püstitavad uusi rekordeid, sunnivad teadlased väikseimaid osakesi äärmustesse. Katsetes on selgunud, et helil on absoluutne tippkiirus ning mööda on võimalik minna valgusestki. Skaala teises otsas on teadlastel õnnestunud aatomid peaaegu seiskuma sundida.
Lood
  • 01.09.19, 16:19
Higgsi bosonite paarisrakend valgustab teed massi päritoluni
Higgsi bosonid teevad koostööd kõigis universumi soppides, andes elementaar­osakestele massi. Nüüd kavatsevad füüsikud tekitada Higgsi bosoneid paarikaupa, et välja selgitada, kuidas tagas selline meeskonnatöö vahetult pärast Suurt Pauku aine võidu antiaine üle.
Lood
  • 17.11.18, 11:02
Huvitav teooria: kolmemõõtmeline universum tekkis "sõlme läinud" aine tõttu
Vahetult pärast Suurt Pauku läks aine sõlme ja tekkisid dimensioonid, milles me elame. Nii kõlab üks uuem seletus küsimusele, miks universumis on just kolm mõõdet. See teooria muudab universumi tekkelugu.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele