Higgsi bosonid teevad koostööd kõigis universumi soppides, andes elementaarosakestele massi. Nüüd kavatsevad füüsikud tekitada Higgsi bosoneid paarikaupa, et välja selgitada, kuidas tagas selline meeskonnatöö vahetult pärast Suurt Pauku aine võidu antiaine üle.
Higgsi bosonite võrgustik või täpsemini Higgsi väli küündib universumis kõikjale, ulatudes kaugeimatest galaktikatest kuni inimese rakutuumadeni. Ehkki seda pole näha ja selle omadused pole ka otseselt mõõdetavad, on see päris kindlasti stabiilne, muidu oleks meie koduplaneet Maa – ja ka kõik muu, mis universumis leidub – kaalutu ehk ilma massita. Just Higgsi väli on see, mis on universumi algusest alates olnud pidevalt „sisse lülitatud“ ja tagab, et aatomite koostisosadel, nagu kvargid ja elektronid, on mass. Mõistagi on tänu sellele mass ka aatomitel ning kõigel aatomitest koosneval. Küsimus, kuidas see „massiväli“ täpselt ikkagi töötab, on füüsikuid pannud kukalt sügama alates hetkest, mil Higgsi boson esimest korda 2012. aastal nende detektoreis välja ilmus.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
W-boson on täpsustatud mõõtmiste põhjal osutunud üllatuslikult raskeks. See osake, mis osaleb radioaktiivsuses, ähvardab füüsika alusreeglid kahtluse alla seada. Osakese kaaluprobleemid võivad valgust heita tumeainele.
Vahetult pärast Suurt Pauku läks aine sõlme ja tekkisid dimensioonid, milles me elame. Nii kõlab üks uuem seletus küsimusele, miks universumis on just kolm mõõdet. See teooria muudab universumi tekkelugu.
Teadlased on aastakümneid püüdnud leida tumeainet ja tumeenergiat, millega praegu selgitatakse universumi käitumist. Nüüd viitavad uued teooriad sellele, et füüsikud on otsinud kujutluste vilju: saladuslikku tumeainet ja tumeenergiat ei pruugi üldse olemaski olla.
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.