Ehkki Alpide nõlvu ja tippe kujutletakse ja kujutatakse traditsiooniliselt lumistena, ei ole sel pildil asjade praeguse käigu jätkudes enam suurt tõepõhja all – lumi- ja jääkate mäestikus sulab aina enam ja juba praegu paistavad Alpid kosmosest sootuks rohelistena.
Juuni algul teadusajakirjas Science ilmunud uuringus öeldakse, et lumi kaob Alpidest hoogsas tempos ja rohetav taimkate kolib aina kõrgemale. Teadustöö aluseks oli 38 aasta jagu satelliidipilte. Šveitsi Baseli ülikooli ökoloog ja töö üks põhiautor Sabine Rumpf ütles, et teadlased olid pilte analüüsides väga üllatunud, kui nad niisugust rohestumise määra nägid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Arktika merejää sulab kiiremini, kui on ette näinud isegi kõige pessimistlikumad prognoosid. Teadlastel on mitmesuguseid leidlikke jääpäästeplaane. Vestlesime professoriga, kelle ideed on nimetatud hullumeelseks, ning küsisime, kuidas ta põhjendab oma kavatsuste vettpidavust.
Briti meteoroloogid analüüsisid 2015. aasta päikesevarjutuse andmeid ning tõestasid: nende mõne minuti jooksul, mil päikesekiiri polnud, langesid nii temperatuur kui ka tuule kiirus. Mis aga juhtuks siis, kui meie kodutäht kustuks terveks päevaks, nädalaks, kuuks või isegi aastaks?
Teadlased oletavad, et pool Maa loomaliikidest põgeneb ülemaailmse soojenemise eest. Kuhu need loomad pagevad? Kas kõikidel liikidel on ikka võimalik endale õigeks ajaks uus elupaik leida?
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.