Petri tassikesel ringi liikuv organism on ühe millimeetri pikkune ja koosneb sadadest elusrakkudest. See sarnaneb küll tillukese elusolendiga, ent pole looduses tegelikult kunagi elanud. Organism on arvutis toimunud evolutsiooni tulemus.
USA Vermonti ülikooli teadlased lõid niinimetatud elusmasinate ehk ksenobotite esimese põlvkonna, pannes konna Xenopus laevis rakud uutmoodi kokku. Teadlased lasid arvutiprogrammil pakkuda, milline võiks olla südame- ja naharakkude kombinatsioon, et neist koosnev ksenobot suudaks omal jõul läbi vedeliku liikuda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Oleme jõudmas uude, arvutite loodud olendite ajastusse. Värskes teaduslikus läbimurdes õppis arvuti evolutsioonitõed selgeks, surus miljonite aastate vältel toimunud evolutsiooni loetud tundidesse ning lõi selle tulemusel bioroboti. See on küll valmistatud konna rakkudest, kuid ei käitu ühegi looduses elutseva olendi moodi.
Hiina teadlased Tianjini ülikoolist ja Lõuna-Hiina teadus- ja tehnoloogiaülikoolist on loonud murrangulise roboti, mida juhib organoidaju. Organoidiks nimetatakse laboris inimese tüvirakkudest kasvatatud organi miniatuurset versiooni, mis on võimeline täitma mõningaid organi ülesandeid.
Vanasti võis enese olemasolust teadlikke, mõtlemisvõimelisi roboteid kohata üksnes ulmejuttudes, ent seoses tehistaibu jõudsa arenguga viimasel ajal hakkavad mõistusega robotid jõudma reaalsusesse, olevikku. Kuus juhtivat robootikaettevõtet on pidanud vajalikuks inimesi hoiatada, et nende roboteid ei tohiks kasutada teistele kahju tekitamiseks. Miks on see hoiatus üldse tarvilik? Kas me peaksime roboteid kartma?
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.