• 01.02.20, 14:50
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Moodne Noa laev on sügavkülmuti

Väljasurnud loomaliigid taastatakse DNA abil, mida hoitakse zooloogilistes sügavkülmutites. Teadlased mõjutavad rakke ning loovad laborite katseklaasides uusi täie tervise juures olevaid loomi.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Vahetult enne 2018. aasta ülestõusmispühi tegi põhja laimokk-ninasarvik Sudan oma viimase hingetõmbe. Juba mõnda aega enne surma oli teada, et ta on oma liigi viimane isend. Seetõttu koostati veel looma eluajal kriisiplaan. Bioloogid võtsid ninasarvikult geneetilist materjali ning läkitasid selle Lõuna-­Californiasse San Diegosse. Sealse maailmakuulsa loomaaia juures tegutseb nimelt külmuta­tud loomaaed (ingl frozen zoo), kus loomade geneetilist materjali säilitatakse väga madalal temperatuuril. Niisuguseid asutusi on mitmel pool maailmas ja neid kasutatakse selleks, et kaduvate liikide säilitatud kudede põhjal saaks kunagi need liigid jälle surnust ellu äratada.

Seotud lood

Lood
  • 21.11.23, 13:40
Texases võib juba viie aasta pärast kohata elavat mammutit
Juba viie aasta pärast võivad karvased londilised olla unustusest tagasi toodud ja USA Texase osariigi rohumaadel ringi tatsamas.  Mammuteid plaanib taaselustada seal tegutsev ettevõte nimega Colossal Biosciences, ja nende idee kohaselt võiksid esimesed uued mammutid eksisteerida juba aastal 2028.
Lood
  • 14.02.24, 06:18
Igikeltsas seiskub aeg: uurime sellest leitud loomi
Siberi igikelts on justkui külmkamber. Jääaja loomade surnukehad on säilinud selles aastatuhandeid väga heas seisukorras. Kliima soojenemise tõttu on jää nüüd sulamas ning nii tulevad päevavalgele loomad liikidest, mis on kauges minevikus välja surnud.
Lood
  • 01.11.20, 13:53
Mammutid äratatakse ellu
4000 aastat tagasi põhjustasid kliimamuutused, geenimutatsioonid ja jahipidamine karvase mammuti väljasuremise. Nüüd tahavad teadlased minevikuhiiglase geenitööristade abil ellu äratada.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele