• 30.03.25, 06:53

Bakterid saadavad e-romu metallid uuele ringile

© shutterstock
  • © shutterstock
Tartu teadlased arendavad bakteritel põhinevat tehnoloogiat elektroonikajäätmete ümbertöötamiseks, mille tööstuslik rakendamine võimaldab jäätmeid keskkonnasõbralikumalt taaskasutada ning parandada kriitiliste toorainete kättesaadavust.
Elektroonikaseadmete laialdase kasutuse tõttu tekkivad elektroonikajäätmed ehk e-romu on üks kiiremini kasvav jäätmeliik maailmas. Samas leidub selles rohkelt Euroopa Liidu majandusele strateegiliselt tähtsaid ja suure varustuskindlusriskiga metalle.

Seotud lood

Lood
  • 03.03.23, 14:18
Saepuruvõie võib jõuda kodukööki
Saepuru on üks suurema mahuga jääkmaterjale, mis jääb Eestis toimuval tootmisel üle. Mida sellega peale hakata? TalTechi hargettevõte ÄIO asutajad Nemailla Bonturi ja Petri-Jaan Lahtvee leidsid sellele küsimusele vastuse ning leiutasid saepurust valmistatud toiduaine.
Lood
  • 30.09.24, 06:51
Bakterid tõmbavad tööriided selga: inimese nähtamatud abimehed
Nad paikavad auke betoonis, ravivad haigusi ja koristavad miinivälju. Teadlased on terve bakterite armee taltsaks teinud ning treeninud need tillukesed orjad tegema töid, milleks inimkäsi eales võimeline poleks.
Lood
  • 18.12.24, 05:21
Kommipaberitest ja tuulikulabadest saab vesinikku
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele