• 24.01.25, 05:49

Antarktikast leiti hiiglaslik jõgede süsteem

Salapärane kivimileid aitas teadlastel jõuda Antarktikas iidse jõgede süsteemi jälile.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Antarktika jää alt on teadlased jõgesid avastanud varemgi. Nüüd aga on Saksamaa rahvus­vaheline Bremeni ülikooli ja Alfred Wegeneri instituudi uurimisrühm väidetavasti leidnud seni suurima ja väga vana jõgede süsteemi, mille kogupikkus ulatub mitme tuhande kilomeetrini.

Seotud lood

Lood
  • 18.05.23, 06:19
Antarktiline jõgi hoogustab jää sulamist
Mitme tuhande meetri sügavusel Antarktika jääkilbi all olev jõgi võib anda lõunamandril jää sulamisele sisse korraliku lisahoo.
Lood
  • 01.03.21, 13:52
Soe vesi ja soojem õhk murendavad viimsepäevaliustikku
Soe merevesi kahandab Suurbritannia-suurust liustikku. Kui see merre kaob, võib kogu Antarktise lääneosa kattev jääkilp kokku variseda ja maailmamere veetase tõuseb kolm meetrit. Kolme aasta pikkune ekspeditsioon peab välja selgitama, kui lähedal on katastroof ning kas see on vältimatu.
Lood
  • 28.02.23, 07:00
Jääkilbi all voogavates jõgedes käib vilgas elu
Antarktise mandrit katva jääkilbi all on terve kihisev-kahisev allmaailm, mille elanikud pole eales päikesevalgust näinud. Jää all peituvad salajõed ja -järved, mis võivad meile õpetada seda, milliseid eluvorme võiksime leida kaugetelt jäistelt taevakehadelt.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele