• 08.02.24, 06:16

Füüsikud kaevuvad aatomisse: loe lugu aine väikseimatest osakestest

Kuigi aatom tähendab jagamatut, on teadlased seda korduvalt aina väiksemateks osadeks lammutanud. Nüüd tahetakse ligi pääseda kõige-kõige pisematele osakestele, mille seas on nii prootonites ja neutronites leiduvad kvargid kui ka miljardid kummitusosakesed, mis sööstavad just praegu su kehast läbi.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Võid astuda kõnnitee betoonplaatidele kui kõvasti tahes, järele need ei anna – kuigi aatomid, millest koosneb aine, millest omakorda on tehtud plaadid, koosnevad ise suuremalt jaolt tühjusest. Aatomid on lausa nii tühjad, et selle tühjuse kõrval kahvatub ka tähtedevahelises ruumis haigutav eimiski. Küllap on see üllatavaim avastus, mis on viimase saja aasta jooksul, mil aatomeid on põhjalikult uuritud, teadlastele osaks saanud.

Seotud lood

Lood
  • 17.11.18, 11:02
Huvitav teooria: kolmemõõtmeline universum tekkis "sõlme läinud" aine tõttu
Vahetult pärast Suurt Pauku läks aine sõlme ja tekkisid dimensioonid, milles me elame. Nii kõlab üks uuem seletus küsimusele, miks universumis on just kolm mõõdet. See teooria muudab universumi tekkelugu.
Lood
  • 01.08.19, 16:37
Füüsikud otsivad ikka veel eimiskit
Absoluutset vaakumit, kus pole mingit ainet, energiat ega jõudu, on otsitud peaaegu kolm tuhat aastat. Otsingute käigus on filosoofid ja füüsikud üritanud tekitada totaalset vaakumit nii praktikas kui ka teoorias, aga alati on loodus neile justkui vastu töötanud. Ja kui lõpuks näis, et tühjus ehk eimiski end lõpuks teadlastele ilmutas, täitus see hoopis uute avastuste ja tõdedega.
Lood
  • 01.01.23, 16:26
Uus kiirendi annab erakordseid aatomeid
Uus seade võimaldab füüsikutel valmistada tuhandeid aatomeid, millesarnaseid pole kunagi varem nähtud. Eesmärk on välja uurida nii see, kuidas tekkisid teadaolevad keemilised elemendid, kui ka see, kuidas üldse saab universumis ainet olla.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele