• 18.05.23, 06:19

Antarktiline jõgi hoogustab jää sulamist

Mitme tuhande meetri sügavusel Antarktika jääkilbi all olev jõgi võib anda lõunamandril jää sulamisele sisse korraliku lisahoo.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
On raske ennustada, mida täpselt keskmisest kõrgem üleilmne temperatuur tulevikus Antarktika jää sulamise tempole tähendab. Nüüd on teadlased leidnud veel ühe teguri, mis tuleb võrrandisse kaasata.

Seotud lood

Lood
  • 28.02.23, 07:00
Jääkilbi all voogavates jõgedes käib vilgas elu
Antarktise mandrit katva jääkilbi all on terve kihisev-kahisev allmaailm, mille elanikud pole eales päikesevalgust näinud. Jää all peituvad salajõed ja -järved, mis võivad meile õpetada seda, milliseid eluvorme võiksime leida kaugetelt jäistelt taevakehadelt.
Lood
  • 24.01.25, 05:49
Antarktikast leiti hiiglaslik jõgede süsteem
Salapärane kivimileid aitas teadlastel jõuda Antarktikas iidse jõgede süsteemi jälile.
Lood
  • 01.03.21, 13:52
Soe vesi ja soojem õhk murendavad viimsepäevaliustikku
Soe merevesi kahandab Suurbritannia-suurust liustikku. Kui see merre kaob, võib kogu Antarktise lääneosa kattev jääkilp kokku variseda ja maailmamere veetase tõuseb kolm meetrit. Kolme aasta pikkune ekspeditsioon peab välja selgitama, kui lähedal on katastroof ning kas see on vältimatu.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele