• 26.11.24, 05:57

Osa teadlasi arvab, et vaba tahet ei ole olemas: järelikult oled sa pelk illusioon

Me kogeme ennast minana, kes tegutseb maailmas vaba tahte alusel. Kus kohas ajus mina­tunnetus tekib? Ajukahjustuste all kannatavad inimesed on teadlastele andnud võimaluse heita üllatav pilk mina masinaruumi. Sellest selgub, et meie mina ei ole sugugi nii ainulaadne ja sõltumatu, nagu me arvame. Salapärased jõud ajus mõjutavad meie suurimaid eluvalikuid. Osa teadlasi isegi kahtleb, kas meil üldse on vaba tahet.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Iiri päritolu raudteetöölist Phineas Gage’i tunti leebe, armsa ja mõtliku inimesena. 25aastaselt juhtis ta Kirde-USAs üht tööliste rühma, kes lõhkas uue raudtee rajamiseks kaljut. Kui kolleegid olid kaljudesse augud puurinud ja need lõhke­ainega täitnud, tampis Gage meetripikkuse raudvardaga liiva ja kruusa lõhkelaengute peal kinni, et plahvatuse mõju suurendada.

Seotud lood

Lood
  • 16.08.23, 14:12
Võim muudab me aju ja isiksust
Võim on kõiki ühiskonna osi ja kihte läbiv mõtteline konstruktsioon. Piisab ainult õige vähesest võimust, et inimese isiksus juba märkimisväärselt muutuks.
Lood
  • 16.11.23, 05:00
Ajuülesvõte muutub 64 miljonit korda üksikasjalikumaks
Nelikümmend aastat kestnud arendustöö on muutnud võimalikuks selle, et hiirte aju skannimisel saab aegade suurima eraldusvõimega pilte.
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele