• 29.05.24, 06:31

Kriminalistika triumf: täiuslik mõrv on jäämas minevikku

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kas sa arvad, et pääsed pärast mõrvamist puhtalt? Mõtle uuesti. Tänapäeval aitavad uurijatel tapjaid jälitada tehisintellekt, satelliidid, tipptasemel DNA-analüüsid jpm. Nad oskavad abi küsida isegi metsas kasvavatelt puudelt. Tulevikus lahendatakse mõrvajuhtumeid juba enne nende toimumist.
Ühel 2019. aasta oktoobripäeval ärkas 23aastane ameeriklane Joe Elledge USAs Missouri osariigis Columbias Eastwood Drive’i tänaval asuvas oma enam-vähem tühjas kodus. Joe 28aastane abikaasa Mengqi Ji oli eelmisel õhtul voodisse heitnud, kuid hommikul ei olnud teda enam kusagil näha. Naise auto oli pargitud sisse­sõiduteele ning abielupaari üheaastane tütar magas oma voodis.

Seotud lood

Lood
  • 06.03.24, 06:21
Sinu mälestused on üks suur vale
Kui arvad, et su mälestused on täpsed ja vastavuses sellega, mis juhtus, on aeg su optimismi jahutada. Aju säästab mälu talletus­ruumi ning ses säästurežiimis on aju abimeheks valede loor. Teadlased üritavad seda pettuse umbsõlme lahti harutada ja värskemad avastused selles vallas võivad aidata ka vaimsete häiretega või alusetult süüdi mõistetud inimesi.
Lood
  • 01.06.23, 07:39
Imeline Teadus uurib: kes sooritas sodiaagimõrvad?
1960. aastate lõpus pandi San Francisco piirkonnas toime jõhkrad mõrvad. Kurjategija pilkas oma kirjades politseid ja hoiatas uute tapmiste eest. Uurijatele said selgeks nii mõrtsuka käekiri kui ka tundemärgid, kuid end Sodiaagimõrvariks (Zodiac Killer) nimetanud meest tabada ei õnnestunud. Teda ei ole siiani kätte saadud.
Lood
  • 22.03.24, 21:35
Neuralinki kiibi ajju saanud noormees mängis mõtte jõul videomängu
Elon Muskile kuuluv ettevõte Neuralink tegeleb inimaju ja arvuti vahelise liidese ehk kiibi arendamisega. Neuralink teatas esimese kiibi siirdamisoperatsiooni toimumisest jaanuari lõpus. Nüüd demonstreeris 29aastane halvatud noormees Noland Arbaugh voogedastuse käigus, kuidas kiip töötab.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele