• 29.10.23, 05:45

Kas universum on kogu ulatuses sama vana?

Einsteini järgi on aeg suhteline ja oleneb sellest, kus universumis viibida. Kas see tähendab, et universumil on teine vanus, kui selle vaatleja asub Maast väga kaugel mõnes sootuks teises galaktikas oleval planeedil?
© NASA
  • © NASA
Vastus on nii jah kui ka ei. Kosmiline mikrolaine-taustkiirgus, mille avastamise järel said teadlased määrata, millal täpselt Suur Pauk toimus, on intensiivsuse poolest sama, ükskõik kus universumis seda registreerida. Selle kiirguse energia vastab absoluutselt musta keha kiirguse energiale temperatuuril 2,7 kelvinit ehk paar kraadi üle absoluutse nulli. Kiirgus on oluline tõend Suure Paugu toimumisest ja sellest, et kogu universum on 13,8 miljardit aastat vana.

Seotud lood

Lood
  • 26.11.23, 06:49
Kui suur on universum?
Universum on 13,8 miljardit aastat vana, aga ma olen lugenud, et selle läbimõõt on palju suurem kui 13,8 miljardit valgusaastat. Kas see on tõsi ja kuidas me nii kaugele näeme, kui valguse kiirus on kiiruse ülemine piir?
Lood
  • 02.09.24, 06:34
Suur mõtteeksperiment: mis juhtuks, kui sa reisiksid valguse kiirusel universumi lõppu?
Mis juhtub siis, kui me asuksime kosmoselaevaga valguse kiirusel teele sinna, kus on universumi lõpp? Koostatud on mõtteeksperiment, mis illustreerib seesuguse reisi kummalisi tagajärgi ning annab aimu, kus ja kuidas säärane kujuteldamatu retk täpselt lõpeb.
Lood
  • 23.09.24, 06:01
Kas Suurt Pauku on võimalik kuidagi näha?
Kas tänapäevaste maapealsete teleskoopide, kosmoseteleskoopide või satelliitidega on võimalik näha tagasi universumi sünnini?
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele