• 01.12.19, 14:18
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Minevik näitab kliima tulevikku

Temperatuur kerkib hoogsalt, CO2 kuhjub atmosfääris ja tõusev maailmamere vee tase ähvardab suurlinnad üle ujutada. Maa kliima muutub – mitte aga esimest korda. Oma ajaloos on Maa läbi teinud mitu kliimakriisi. Nüüd kasutavad teadlased minevikku kristall­kuulina, mis võib näidata meile meie enda tulevikku.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Praegu on Maa kliima teatavas mõttes nullpunktis. Kuigi õhku paisatava CO2 hulk suureneb ning Maa keskmine temperatuur ja merevee tase tõusevad muret tekitava kiirusega, on need kolm näitajat tegelikult viimase 600 miljoni aasta madalaimal tasemel. Me seisame siiski kliima­kriisi lävel, sest mitte kunagi ei ole need kolm näitajat üheskoos maksimumini jõudnud. Nüüd on üles kerkinud küsimus, mis juhtub siis, kui areng toimuks teises suunas.

Seotud lood

Lood
  • 01.08.22, 15:31
Soojus hukutas karvased hiiglased
Uued DNA-uuringud lükkavad lõplikult ümber arvamuse, et mammutid küttisime olematuks meie, inimesed. Jääaja karvastel hiiglastel tuli alla vanduda siiski kliimamuutustele, mis hävitasid nende toidulaua.
Lood
  • 01.11.19, 14:08
Viimane peatus enne maailmalõppu: 200 miljonit inimest peavad kliima eest põgenema
200 miljonit inimest on sunnitud äärmuslike ilmastikunähtuste ja põua eest pagema. See on tulevik, mille poole oleme teel. Kriisi saab veel vältida, kui kasvatame oma toidu majakatustel, paneme hamburgeri vahele taimset liha ning sõidame autodega, mis liiguvad rohelise energia jõul.
Lood
  • 30.12.23, 06:20
Maakera keeb üle: vulkaanid ning ilmastikunähtused võivad saada viimaseks piisaks karikas
2015. aastal toimunud Pariisi kliimakonverentsil leppisid maailma riikide liidrid kokku, et teevad kõik endast oleneva, pidurdamaks üleilmse keskmise temperatuuri tõusu. Eesmärgiks seati, et see ei tõuseks rohkem kui 1,5 kraadi võrra. Kõigest hoolimata on inim­tegevuse tõttu atmosfääri jõudnud kasvuhoone­gaaside kogused temperatuuri ikka tõstnud. Peale selle võivad mõned ilmastikunähtused ja vulkaanid saada viimasteks piiskadeks, mis panevad katla üle keema.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele