• 15.02.25, 05:57

Puithooned küündivad pilvedeni

Puit ja pilvelõhkuja ei ole sõnad, mida me esimese hooga seostaksime. Kõrghoonete ehitamine sai hoo sisse 19. sajandi lõpul, kui leiutati raudbetoon, ning seni on need kogu maailmas enamasti ikka kivist-klaasist. See aga ei jää nii. Juba mõne aasta pärast kerkivad maailma suur­linnades kuni 300 meetri kõrgused puidust pilvelõhkujad, mis tulevad mõne omaduse poolest senistest kõrghoonetest paremadki.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kui sa arvad, et puidust võib ehitada ainult palkmaju ja saunu, on aeg oma mõtte­viisi muuta. Austraalia läänerannikul asuvasse suurlinna Perthi kerkib peagi 191 meetri kõrgune puidust pilvelõhkuja. Võrdluseks, et Oleviste kirik Tallinnas on 127 meetri kõrgune ja Tallinna teletornil on kõrgust 314 meetrit.

Seotud lood

Lood
  • 08.12.23, 06:27
Tuli ja teras tõstsid maja taevastesse kõrgustesse: Burj Khalifa ehitamise lugu
Dubai kõrbeliiva kohal kõrgub 828 meetri kõrgune teras- ja klaasfassaad. Maailma kõrgeimat ehitist – Burj Khalīfat – poleks kunagi ehitatud, kui polnuks nelja inimese vahedat mõistust ning üht tulekahju, mis terve linna maha põletas.
Lood
  • 20.02.24, 01:18
Uus Dubai pilvelõhkuja pürib Guinnessi rekordite raamatusse
Hoone nimega One Za`abeel avati eelmisel aastal ja see tahab saada maailma pikima konsoolstruktuuriga ehitise tiitlit.
Lood
  • 01.02.22, 12:42
Erakordsed kõrghooned päästavad planeedi
Geneetiliselt muundatud puudest kasvavad pilvelõhkujad ja elamu­moodulid, mis kasvavad kui seened linna hoonete vahelises ruumis. Arhitektuuriajakirja eVolo korraldatud võistlusel premeeritakse kõige meeletumaid pilvelõhkujatega seotud ideid. Mõni neist võib muuta Maa rohelisemaks ja mõni võib aidata lahendada elanikkonna pideva kasvamisega seotud probleeme.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele