• 12.02.24, 06:58

Mariaani süvik: vetesügavused kihavad mereelust

Mariaani süvik on maailmamere sügavaim paik. 11 kilomeetri sügavusel pole kübetki valgust ja seal peaaegu puudub ka hapnik. Sellest hoolimata elab selles äärmuslikus keskkonnas mitmesuguseid olendeid.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Inimesed on heisanud lipu Kuule, saatnud kulgureid Marsile ja võtnud proove 300 miljoni kilomeetri kaugusel kosmoses asuvatelt asteroididelt, ent meie oma koduplaneedil Maal leidub ikka veel küllaldaselt paiku, kus me pole käinud ja mis on meile täiesti tundmatud. Suurt osa planeedist kattev maailmameri on väga salapärane paik, kuna see on ulatuslikult läbi uurimata.

Seotud lood

Lood
  • 21.10.17, 19:30
Geoloogiline põrgu märatseb Mariaani süvikus
Sügaval Mariaani süvikus mürisevad igal aastal sajad maavärinad. Teoreetiliselt peaksid need olema tunduvalt tugevamad kui praegu. Et maavärinate mõistatus lahendada, langetasid geoloogid süvikusse 33 ülitäpset seismograafi. Nende lõpp-peatus asub 8137 meetrit allpool merepinda.
Lood
  • 21.12.24, 05:36
Kummituskala on merede parim sukelduja
8178 meetri sügavusel Mariaani süvikus nähtud ebakulleskala on kõige sügavamal elav kala.
Lood
  • 01.04.21, 16:35
Teaduse raskeimad ametid: loe siit, mida kõike tuleb teadmiste nimel läbi teha
Nad sorgivad surnud vaalade korjustes, laskuvad vulkaanidesse ja lasevad end aastaiks ülejäänud elust isoleerida. Teadusmaailmas on ameteid, mis pole kadestamist väärt.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele