Lindude, eelkõige väikeste värvuliste lisatoitmine on üle maailma väga levinud. Seda soovitavad mitmed tuntud ja usaldusväärsed linnuühingud nagu näiteks Suurbritannia BTO (The British Trust for Ornithology) ja RSPB (Royal Society for the Protection of Birds) ning Cornelli ornitoloogialabor USA-s. Et linnuäris liigub palju raha, annab alljärgnevalt annab Linnuvaatleja portaal (linnuvaatleja.ee) nõu, kuidas talvise lisatoitmise abil linde kõige paremini aidata.
Et oma aias võimalikult paljusid erinevaid liike näha, peab pakutav toit olema mitmekesine. Kõige tavalisem talvine lisatoit on väikestele värvulistele pekk ning päevalilleseemned, kuid hästi sobivad ka rasv, maapähklid, kaerahelbed, hirss. Katsetada võib erinevate toitudega, aga need peavad kindlasti olema maitsestamata – vürtsikas ja soolane toit (ka leib) ei sobi lindudele üldse. Ka vett sisaldav toit pole hea, sest läbi külmununa ei ole see lindudele kättesaadav ning soojaga rikneb kiiresti. Samuti ei pakkuda riknenud toitu, vaid väljapandu peab olema värske. Toidumaja tuleb kindlasti regulaarselt puhastada.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Loomade väljaheide on tavaliselt pruun, miks on lindude oma valge?
Loomad valmistuvad talviseks külmaks ja toidu puuduseks erineval moel: kelle verre lisandub alkoholi, kes laiendab aju. Sellised geniaalsed meetmed võivad saada määravaks elu või surma vahel.
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.