• 27.02.24, 17:37

Antarktika kohal hõljub hiiglaslik rekordõhupall

Vana aasta viimasel päeval teele saadetud õhupall on osa NASA missioonist nimega GUSTO. Õhupall kannab kaks tonni kaaluvat minibussi mõõtu teleskoopi, mis uurib tähtedevahelises ruumis leiduvat tolmu ja gaasi. 
© NASA/Scott Battaion
  • © NASA/Scott Battaion
GUSTO on lühend terminist Galactic/Extragalactic ULDB Spectroscopic Terahertz Observatory, mida võib ehk tõlkida kui galaktiline/galaktikaväline ülikauakestval õhupallil asuv spektroskoopiline teraherts-observatoorium. Õhupall startis vana aasta viimasel päeval McMurdo polaarjaama lähistelt, ja 24. veebruaril püstitas see rekordi - selle lend sai siis kauakestvaimaks NASA suurte õhupallide missioonide seas.

Seotud lood

Lood
  • 01.04.22, 17:01
Mis on ülerõhuõhupall?
Olen lugenud, et ülerõhuõhupallid püsivad kõrgel atmosfääris ühel ja samal kõrgusel nii öösel kui ka päeval. Kuidas need seda suudavad?
Lood
  • 25.07.23, 07:37
Piltidelt leiab 28 supernoovajäänust
Astronoomid on pikka aega juurelnud selle üle, kus peidavad ennast meie galaktikas supernoovade jäänused. Nüüd kergitavad Linnutee eri piirkondade raadioteleskoopilised uuringud sellelt teemalt pisut saladusloori.
Lood
  • 01.05.19, 13:06
Astronoomid otsivad elu kaugetelt kuudelt
Päikesesüsteemis võib elu leiduda ühelainsal planeedil, aga tervelt neljal kuul. Niisugune vahekord võib kehtida ka väljaspool Päikesesüsteemi ja seepärast on astronoomid viimastel aastatel kaugeid planeete uurides seadnud üheks eesmärgiks välja selgitada, kas neil võib ehk mõni kaaslanegi olla. Siiani on otsingud olnud edutud, kuid vast õige pea kinnitatakse esimese kauge kuu olemasolu. See taevakeha kuulub Maast 8000 valgusaasta kaugusel asuvasse planeedisüsteemi.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele