NOxid ehk lämmastikoksiidid on kahe gaasi, lämmastikoksiidi (NO) ja lämmastikdioksiidi (NO2) ühisnimetus. Lämmastikoksiidid moodustuvad põlemisel kõrgel temperatuuril ning need jõuavad atmosfääri peamiselt siis, kui põletatakse fossiilkütuseid – diislikütust, bensiini ja muud.
Need heitgaasid võivad põhjustada tõsiseid tervisehädasid, näiteks kopsufunktsiooni toimimise halvenemist ja tõsiseid kopsupõletikke. Molekulid on väga reaktiivsed ja kahjustavad kopsukude üsna kergesti.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Olen kuulnud, et naerugaas aitab kaasa kliima soojenemisele. Kui suur on selle mõju tegelikult?
Mul on sõber, kes väidab, et ta on pistnud oma kõhutuule põlema. Kas see on üldse võimalik ning kas see võib olla ohtlik?
Vanas ahjus praksusid mõnda aega tagasi kuivad halud ja nüüd levib talveõhtuses toas hubane soojus. Mõnus! Äkki tunned, kuidas olemine uimaseks muutub ja justkui iiveldus peale kipub. Kas tõesti on külmetus küüned turja löönud? See võib siiski olla midagi palju hullemat: inimese meeltele täiesti tajumatu tapja – vingugaas.
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.