Euroopa kosmoseorganisatsioon eemaldas kosmosest satelliidi, kasutades erilist veopurje. Pikemas perspektiivis võiks selline puri lahendada kosmoseprügi üha süvenevat probleemi.
66 aastat tagasi ehk 4. oktoobril 1957 õnnestus NSV Liidul esimese riigina saata orbiidile ümber Maa tehiskaaslane Sputnik. Sellest ajast peale on meie planeedi ümber tiirlema saadetud üha rohkem satelliite. Tegelikult on neid juba nii palju, et Maa ümber tiirlevast kosmoseprügist on saanud suur probleem. Selle vastu on uut moodi lahenduse välja käinud Euroopa kosmoseagentuur (ESA). Nad katsetasid edukalt uue lahenduse prototüüpi, mis võiks aidata eemaldada suurt hulka kosmoseprügi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Igal aastal saadetakse orbiidile tuhandeid uusi kosmoseaparaate. Meie planeedi kosmiline lähiümbrus on tulvil kõikvõimalikke seadmeid ja ka nende jäänuseid. See segadus võib teha tulevikumissioonidele lõpu. Insenerid kavatsevad lennujuhtide ja prügivedajate abiga korra majja lüüa.
Oma aja ära elanud satelliidid ja kanderakettide minema heidetud astmed jäävad miljonite kosmoseprügi osade sekka orbiidile ümber Maa. Prügist on aga vaja lahti saada, mistõttu on kosmosesse saadetud väike satelliit. See kasutab koristustöödeks iidseid kalameeste vahendeid: võrku ja harpuuni.
USA võimud määrasid kopsaka, 150 000 dollari suuruse trahvi ühele telekommunikatsiooniettevõttele, kes ei suutnud oma vana satelliiti orbiidilt kokkulepitud viisil eemaldada.
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.