• 27.04.23, 07:28

Kelle laps on raadio?

Traadita telegraafi leiutamine tõi noorele itaallasest füüsikule Guglielmo Marconile kuulsuse ja Nobeli auhinna. Tema seade oli paljuski inspireeritud teiste töödest ja põhines geniaalse serblase Nikola Tesla patentidel.
© Scanpix / Science Photo Library
  • © Scanpix / Science Photo Library
Rändame ajas umbes 160 aasta taha ehk 19. sajandi keskpaika. Suhtlus üle Atlandi ookeani käib aeglaselt. Uudised Euroopas toimunud revolutsioonidest või Ameerika kodusõja lahingutest jõuavad laevaga üle mere mitme nädalaga. Teinekord, kui sekkuvad tormid, laeva­õnnetused või piraadid, ei jõua info aga üleüldse kohale. See kõik on tänapäevaga täiesti võrreldamatu – on ju praegu ligipääs kõige värskemale infole ükskõik mille kohta ainult paari sõrmeliigutuse ning mõne sekundi kaugusel.

Seotud lood

Lood
  • 06.11.23, 05:38
Mustkunstnik tungis Marconi traadita telegraafi näidisseansile sisse
Kui Guglielmo Marconi 1903. aasta juuniõhtul Londonis pidulikult oma uut leiutist – traadita telegraafi – esitles, läks kõik valesti. Planeeritud sõnumite asemel jõudis vastuvõtjani hoopis üks solvang teise järel. „Rotid!“ sajatati saabuvais teateis. Nende taga oli Nevil Maskelyne – mustkunstnik ja Marconi rivaal.
Lood
  • 25.08.23, 07:45
Võidujooks suure leiutise nimel: Bell patentis telefoni enne konkurente
Tõenäoliselt kirjutatakse igas ajalooõpikus ja entsüklopeedias, et telefoni leiutas Alexander Graham Bell. See ei ole vale, ent ka tõde pole niisama lihtne. 
Lood
  • 24.11.24, 05:26
Euroopa ja Ameerika ühendatakse telegraafikaabliga: südi investor trotsis Atlandit
Ameeriklane Cyrus Field võitles 11 aastat oma unistuse nimel ühendada Euroopa ja Ameerika telegraafikaabliga. Pärast nelja ebaõnnestunud katset tembeldati ta hulluks, kuid viies katse muutis maailma igaveseks.
Lood
  • 04.03.25, 05:03
Su koduaed kubiseb pisikestest põnevatest koletistest
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele