• 23.04.23, 07:03

Alexander Graham Belli ja Elisha Gray tuline heitlus telefoni nimel

Väljapressimine ja pettus. Telefoni leiutamise lugu arenes energilise Alexander Graham Belli ja vagura Elisha Gray vahel kiiresti räpaseks sõjaks. Gray jõudis küll patendiametisse esimesena, kuid Bellil olid kõige jultunumad advokaadid ...
© Scanpix / Science Photo Library
  • © Scanpix / Science Photo Library
Ameerika Ühendriikides kasutati 1870. aastail kaugete paikade vahel info vahetamiseks enamasti telegraafi. Sellel oli aga olulisi puudusi, sest kaableid pidi sai saata ainult ühe sõnumi korraga ning saatmine ise oli töömahukas protsess. Näiteks ainuüksi ühe koma edastamine nõudis kuue signaali sisestamist.

Seotud lood

Lood
  • 25.08.23, 07:45
Võidujooks suure leiutise nimel: Bell patentis telefoni enne konkurente
Tõenäoliselt kirjutatakse igas ajalooõpikus ja entsüklopeedias, et telefoni leiutas Alexander Graham Bell. See ei ole vale, ent ka tõde pole niisama lihtne. 
Lood
  • 06.11.23, 05:38
Mustkunstnik tungis Marconi traadita telegraafi näidisseansile sisse
Kui Guglielmo Marconi 1903. aasta juuniõhtul Londonis pidulikult oma uut leiutist – traadita telegraafi – esitles, läks kõik valesti. Planeeritud sõnumite asemel jõudis vastuvõtjani hoopis üks solvang teise järel. „Rotid!“ sajatati saabuvais teateis. Nende taga oli Nevil Maskelyne – mustkunstnik ja Marconi rivaal.
Lood
  • 27.04.23, 07:28
Kelle laps on raadio?
Traadita telegraafi leiutamine tõi noorele itaallasest füüsikule Guglielmo Marconile kuulsuse ja Nobeli auhinna. Tema seade oli paljuski inspireeritud teiste töödest ja põhines geniaalse serblase Nikola Tesla patentidel.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele