• 01.05.20, 13:51

Kvantmikrofon teeb üksikud heliosakesed kuuldavaks

Maailma vaikseim heli on seni olnud ainult teoreetiliselt kuuldav, kuid nüüd on välja töötatud mikrofon, mis suudab vastu võtta ka üksikuid heli osakesi – foononeid. Selliseid mikrofone saaks kasutada nii kvantarvuteis kui ka kirurgias.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Iga kord, kui kuuled mõnd heli, juhtub see seetõttu, et õhk võngub. Kui sa paned muusikakeskuse mängima, sunnivad kõlari membraanid võnkuma õhu­molekulid, mis justkui järjest ümber kukkuvad doomino­kivikesed sunnivad omakorda võnkuma järgmisi enda ümber olevaid õhumolekule. Seda nähtust nimetatakse helilainete levimiseks.

Seotud lood

Lood
  • 01.02.22, 17:38
Teadlased leiutasid maailma kõige pisema võimendi
Lood
  • 13.10.23, 06:41
Kuidas see töötab: põimunud aatomid annavad aatomkellale täpse aja
Alla kümnendiksekundi – nõnda vähe eksinuks revolutsiooniline uus aatomkell, kui see oleks töötanud Suurest Paugust tänapäevani. See kell kasutab erilist kvantmehaanilist nähtust ning on niivõrd tundlik, et selle abil võib ehk leida universumi mõistatuslikku tumeainetki.
Lood
  • 22.03.25, 05:24
Aeg liigub, sest on põimunud?
Kaks osakest võivad käituda nagu üks – isegi kui need asuvad teine teises universumi otsas. Nüüd usuvad füüsikud, et see nähtus, mida nimetatakse põimumiseks, võib olla põhjus, miks aeg üldse liigub.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele