• 01.10.18, 06:34
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Erilised gliiarakud teevad aju võrgustikus remonttöid

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Gliiarakud ehk gliotsüüdid moodustavad ajurakkudest lausa 70 protsenti. Gliiarakkudeks nimetatakse neid närvisüsteemi rakke, mis ei ole närvirakud. Gliiarakke on mitut tüüpi ja need erinevad nii funktsiooni, ehituse kui ka oma asukoha poolest. See, kuidas need täpselt töötavad, pakub teadlastele tänase päevani üllatusi. Nüüd õnnestus neuroloogidel esimest korda näha, kuidas töötab üks teatud tüüpi gliiarakk nimetusega mikrogliiarakk. Roomas ja Heidelbergis asuva Euroopa molekulaarbioloogialabori teadlased said mikroskoobipildid sellest, kuidas need närvirakkudega koostoimivad. Juba varem oli teada, et mikrogliiarakud õgivad kulunud närviühendusi, aga see, kuidas rakud aktiveeruvad, teadlastele viimatise ajani selge ei olnud.
Mikroskoobipiltidelt selgub, et närvirakud paluvad ise mikrogliiarakkude abi. See käib nii, et närvide sünapsidest ehk närvirakkudevahelistest ühenduslülidest kasvavad mikrogliiarakkude poole välja peenikesed jätked ehk filopoodid. Need jätked ongi justkui kutse mikro­gliiarakkudele tegutsema asuda.

Seotud lood

Lood
  • 02.12.24, 05:06
Teadlased uurivad meie aju tundmatuid piirkondi
Murrangulise projekti käigus on sajad teadlased uurinud aju suuri, seni veel põhjalikult tundmata osi ning ilmsiks on tulnud nii mõnigi üllatav tõsiasi. Need uued teadmised võivad peagi kergemaks teha miljonite inimeste elu.
Lood
  • 01.08.19, 16:15
Treenitud rakud leiavad ajuvähi
Aju sisaldab miljardeid tugirakke, mis tagavad närvirakkude funktsioneerimise. Needsamad abirakud võivad areneda vähkkoeks. Nüüd on teadlastel valmis saanud võimas relv haigete rakkude vastu.
Lood
  • 01.02.20, 15:01
Mikroobid ajus teevad tuju heaks
Siiani on ajus leiduvad bakterid võrdunud surmava haigusega. Nüüd on bioloogid avastanud, et mikroobid üksnes ei ela ajus püsivalt, vaid võivad ka ohjes hoida psüühilisi vaevusi, äratada vaimse energia ja parandada meeleolu.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele