• 12.10.23, 18:42

NASA sond võtab homme kursi kõige hinnalisemale asteroidile

NASA kosmoseaparaat, mis homme SpaceX-i kanderaketi turjal stardib, kannab nime Psyche. See jagab nime oma reisi sihtmärgiga, mis on Maast 3,5 miljardi kilomeetri kaugusel kosmoses asuv asteroid. Asteroidi väärtus on suurem, kui kõigi Maa riikide majandustel kokku. Põhjus on selles, et Psyche koosneb suures osas, kuni 60% ulatuses, metallidest.
© Automaatjaam Psyche NASA tehnikute kätes. Momendil on see juba kanderaketi tippu paigutatud ja ootab starti, mis pidi viimase plaani järgi toimuma 13. oktoobril. NASA/Ben Smegelsky/SWNS
  • © Automaatjaam Psyche NASA tehnikute kätes. Momendil on see juba kanderaketi tippu paigutatud ja ootab starti, mis pidi viimase plaani järgi toimuma 13. oktoobril. NASA/Ben Smegelsky/SWNS
Eeldatavasti on asteroidi koostises olevatest metallidest domineerivad raud ja nikkel, kuid Psyche päris täpse koostise peab asteroidi juurde lendav kosmoseaparaat välja selgitama. Missiooni juhtiv teadlane Lindy Elkins-Tanton on NASA kodulehe vahendusel öelnud, et asteroidil leiduvate metallide koguväärtus on suurem kui tervel meie maailma majandusel. Ühegi praeguse lahendusega metallimaake Psychelt siiski tööstuslikus mastaabis kaevandada võimalik ei ole, ammugi mitte asteroidi kuidagi läbi kosmose Maa juurde sikutada. 

Seotud lood

Lood
  • 17.06.22, 12:12
Lucy lendab asteroididele külla
Automaatjaam Lucy on 2021. aasta sügisest saadik olnud teel kosmosesse, et tutvuda kaheksa asteroidiga. Need pildid on viimastest ettevalmistustest, mis tehti enne reisi.
Lood
  • 14.08.24, 06:39
5 müüti kosmoses käimise kohta
Plahvatavad kehad, ajarännakud ja majasuurused, napilt kosmoseaparaatidest mööda vuhisevad asteroidid – kosmosereise ümbritseb tohutu hulk fantastilisi müüte.
Lood
  • 03.12.24, 05:27
Kosmiline detektiiv kaitseb Maad
2022. aastal suunati NASA automaatjaam põrkuma asteroidiga Dimorphos, et see kursilt kõrvale tõugata. 2024. aasta oktoobris alustas kokkupõrkepaigale teed Euroopa kosmoseagentuuri sond Hera. Sellega on kavas selgitada välja, kas niisugune tõukemeetod võiks päästa Maad kosmosest lähtuvast võimalikust katastroofist.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele