• 15.09.23, 06:31

Miks punahirv möirgab?

Punahirved möirgavad peaasjalikult sügiseti, aga miks nad seda teevad ja miks just siis?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Isased punahirved möirgavad sügisel, sest neil on siis jooksuaeg ja nad üritavad emasloomi ehk hirvelehmi ligi meelitada. Isas­hirved hakkavad septembris, mil nad on alates eelmisest sügisest aasta otsa üksi elanud, lehmi otsima. Jooksu­aeg on septembris-oktoobris. Isashirvede testosteroonisisaldus suureneb koos päevavalguse hulga vähenemisega. Ka sperma kvaliteet paraneb, olles parim just septembri lõpust oktoobri alguseni. Lehmade innaaja vallandab ka melatoniini­sisalduse vähenemine, mida põhjustab pimeda aja pikenemine. Lehmad on viljastumisvõimelised ainult ühe ööpäeva korraga, mistõttu püüavad hirved paarituda ööpäeva jooksul võimalikult palju kordi.

Seotud lood

Lood
  • 13.12.24, 05:44
Miks on sügiseti nii palju ämblikuvõrke?
Lood
  • 31.10.24, 05:33
Loomariigi sügis on talveks valmistumisega seotud toimetustest tulvil
Loomad valmistuvad talviseks külmaks ja toidu puuduseks erineval moel: kelle verre lisandub alkoholi, kes laiendab aju. Sellised geniaalsed meetmed võivad saada määravaks elu või surma vahel.
Lood
  • 12.07.23, 13:31
Miks nastikud põimuvad?
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele