21. novembril 2021 kihutas sond Parker Solar Probe Päikesest mööda kiirusel 586 864 km/h. See on tavalisest reisilennukist 700 korda kiirem. Just Parker Solar Probe’i kätte saigi sel hetkel inimeste konstrueeritud sõiduki kiirusrekord. Sellisel kiirusel oleks teoorias Maalt Kuule võimalik reisida kõigest 40 minutiga.
Parker Solar Probe möödus Päikesest 8,6 miljoni kilomeetri kauguselt. Ükski kosmoseaparaat pole Päikesele kunagi sellest lähemal viibinud. Võrdluseks olgu öeldud, et Maa asub Päikesest umbes 150 miljoni kilomeetri kaugusel. Missiooni eesmärk on uurida meie tähte lähedalt ning 685kilogrammine sond annab astronoomidele infot selle kohta, miks Päikese atmosfääri välimine kiht ehk kroon on mitu miljonit kraadi kuumem kui tähe pind.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
NASA kosmosesond Parker on suurima liikumiskiiruse saavutanud objekt, mille on inimkäed valmistanud. 2024. aasta lõpus lööb sond plaanide järgi oma rekordi taas üle.
Päikese atmosfäär on kuumem kui selle pind, kuid see ei klapi füüsikaseadustega. Seepärast saadab NASA esimest korda sondi otse plasmapõrgusse, et lahendada meie tähe viimased kuumad mõistatused.
Päikesesüsteemi ja tähtedevahelise ruumi piiriala peidab endas üllatusi. Seda kinnitab uus teadustöö, milles astronoomid uurisid kolme kosmoseaparaadi kogutud andmeid.
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.